| Aero a întrebat:

Nu dau funda! Ce intelegeti prin sintagma: "examenul bate la usa"?

10 răspunsuri:
| Aero explică:

Bine scris, vlad_bv, ce frumos ar fi daca toti si-ar dedica timp sa raspunda ca tine pe acest site. Am pus intrebarea asta pentru ca m-am gandit la aceasta perioada in care multi useri de pe acest site au examene de dat. Cum e la categoria Trivia/Amuzante ma asteptam la o abordare mai umoristica din partea voastra, dar n-a prea fost sa fie, poate vor mai raspunde altii.

| Reew a răspuns:

Eu inteleg ca nu prea am de gand sa raspund!

| CosteaVlad a răspuns:

Se înţelege faptul că examenul se apropie, este pe vine. Privind problema din alt unghi, putem evidenţia astfel trecerea ireversibilă, încet dar sigură, a timpului. Aşadar, acum câteva luni distanţa dintre prezent (prezentul respectiv) şi examen, pe axa timpului, era ceva mai mare, însă această distanţă oricât de încet s-ar micşora, din cauză că acest lucru se realizează rectiliniu şi uniform, în mod permanent, şi cel mai important, într-o singură direcţie, face ca la un moment dat distanţa dintre prezent şi un anumit punct din viitor fixat pe axă, să fie din ce în ce tot mai mică. Ajungem astfel practic la un segment de timp foarte mic, notat AB să zicem, în care punctul B se află în stare de repaus, având coordonate spaţiale permanent fixe, iar punctul A se află într-o stare de mişcare foarte mică, dar uniformă şi permanentă spre punctul B, iar cu cât segmentul se micşorează, cu atât putem începe să spunem că "fuziunea" celor două litere "bate la uşă", întrucăt va avea loc într-un interval din ce în ce mai scurt de timp. Aşadar aceste 2 puncte la un anumit moment se vor suprapune, iar pentru un moment vor fi unul şi acelaşi, după care punctul A va începe să treacă încet de punctul B, şi din acest moment se va forma segmentul de timp BA, a cărui lungime, de această dată va începe să se măreasca, până la un anumit punct, denumit generic "infinit", ceva ce nu se ştie când/dacă se va termina vreodată. Simplu... big grin
Dacă îmi pica azi la bac întrebarea asta ce notă mi-ai fi dat pe-un răspuns de-ăsta? big grin rolling on the floor

| RikarDo a răspuns:

Adica examenul se apropie.

| geoolina a răspuns:

Examenul se apropie

| Rukhsandra a răspuns:

Adica o sa vina un examen on viitorul apropiat
Poti sa nu-mi dai fundawinking...

| Andreea_3863 a răspuns:

Adica soseste examenul big grin

| kayla a răspuns:

Adica examenul vine in curand

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci vrei sa ma omori cu lipsa fundelor astea?
Pai, cum mai ajung in top ten tup daca raspund mocca?
Ai dreptate cu fundele astea, insa cred ca e inutil anuntul, tot se trezeste unul s-o cerseasca!
Aoleo, ce naiba se aude? Bate cineva? E EXAMENUL! Deschizi tu, ca mie mi-a cam ajuns?

| Coquinne a răspuns:

Si anul viitor o sa bata la usa...
sper sa trec bacu a 7a oara.