sadrian46
| sadrian46 a întrebat:

Răspunzând lui AvalohAlin.
Să sperăm în viața după moarte?
Să sperăm, căci speranța n-are moarte.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Nu speram in viata de apoi ca nu are cum, cine intelege cum functioneaza omul, va intelege f clar ca dupa ce mori ajungi doar in pamant si atat.
Cine nu intelege normal ca fantasmeaza pentru ca nu stie ce si cum si crede orice.

E exact cum zici "posibi sa mearga TV si daca nu-l bagi in priza", bine, fara proba.
Dar daca intelegi cum merge, sti clar ca nu are cum sa mearga fara curent.

Asta e o amagire celor napastuiti de soarta ca sa-si accepte soarta grea sa zica ca dupa ce mor o sa o duca bine.
In rest orice om echilibrat si sanatos si realizat, nu crede in asta, nici nu-si pune problema vreodata, isi traieste viata si atat.

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ai ales bine categoria barosane. Lasă-l că el citește cărți motivaționale de când a învățat să citească ca să creadă lucrurile alea.
Nu că ar fi rău, dar dacă viața următoare e mai curvă decât actuala?

| sadrian46 explică (pentru T0T):

Uite două idei, a ta cu viața poarcă de după.
Mai am eu acum una corolară. Biblia ca carte motivațională eșuată.

| T0T a răspuns (pentru sadrian46):

Nu mă refer strict la Biblie. Acum câțiva ani ne înnebunea cu cărțile motivaționale și cu curentul New Age. Poți să îi faci profilul psihologic. Oricum e inutil să contrariezi asemenea idei.

| sadrian46 explică (pentru T0T):

Curentul New Age are păcatele lui, dar avea o calitate, era new, nou. Nu a dus prea departe, e cam eșec. Dar a fost o căutare necesară a ceva nou.

| Felys a răspuns:

Visele sunt frumoase, realitatea mai putin. Unii se agata de orice iluzie numai sa nu intre in depresie

| sadrian46 explică (pentru Felys):

Sunt vise fromoase, sunt și coșmaruri. Să crezi că viața continuă după moarte, este un vis lucid.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Atâta timp cât el exista exista și viața după moarte

| viorelman11 a răspuns:

Pentru a suporta realitatea omul are nevoie de un vis de care sa se agate.

| sadrian46 explică (pentru viorelman11):

Da, dar visul nemuririi personale este cel mai mare dulce coșmar posibil care trebuie evitat.

| Mosotti a răspuns (pentru viorelman11):

Da, oamenii defavorizati se agata de un vis, ceilalti nu au nevoie de a se minti ca sa suporte realitatea, ca realitatea e deja buna.
Dar aia sa nu incerce sa ne bage pe gat fantasma lor ca fiind de buna, ca nu tine.