| darkinside21 a întrebat:

Un barbat merge intr-o seara la o petrecere care de-abia incepuse. Imediat ce ajunge, da peste cap doua pahare din bautura servita, ce contine cuburi mari si frumoase de gheata, apoi se ridica si pleaca. Toti ceilalti petrecareti raman sa se distreze in continuare, pana dimineata. Unii dintre ei beau din aceeasi bautura servita. Toti acesti petrecareti care au baut din aceasta bautura au murit a doua zi, otraviti! De ce nu a murit si barbatul nostru, desi a baut si el din acea bautura?
Se stie ca nu el a adaugat otrava in bautura si ca aceasta nu a fost adaugata in bautura dupa plecarea lui.
Cine imi spune un raspuns corect primeste fundita happy

Răspuns Câştigător
| CautNume a răspuns:

Era otrava in cuburile de gheata.Cand bause el inca nu se topisera.

| darkinside21 explică (pentru CautNume):

Nu sunt singurul care a citit asta vad laughing Ce-am zis, am zis.

7 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Da,merge un barbat intr-o seara la o petrecere.

| Anyta2000 a răspuns:

Buna intrebare!

| Pedovampire a răspuns:

FALS
Dacă stai să te gândeşti, să admitem că temperatura gheţii e de 0 grade celsius, iar cea a bauturii de 10 grade celsius. Masa bauturii de 10 kg si a gheţii de 250 de grame, iar sitemul este izolat adiabatic.
Atunci Qced = m(bautura) * c(bautura) * delta T = 10 kg * 270 * 1000J/(kg*K) * 10K = 10 * 2700 * 1000J = 27 * 10^5.
Qprimit =0, 25kg * 3, 3 * 10^5 J/kg + 0, 25kg * 4180 * 10^3J/(kg*K) *T2 = 82500J + 1.045.000 J * T2/C = 27000000J
T2 ~ 2 grade celsius ceea ce inseamna ca gheata s-ar fi topit in cel putin 10 minute. Si pui gheata inainte sa inceapa petrecerea. Deci argumentul tau este invalid.

| darkinside21 explică (pentru Pedovampire):

Omule, las-o dracu de fizica. Puteai sa spui intr-o propozitie tot, gheata se topeste in 10 minute, punct. Nu-s bun la cifre, dar pun pariu pe boxele mele ca nici tu nu stii despre ce vorbesti.

| alxp a răspuns (pentru Pedovampire):

Dar-ar dracii in ea de fizica. ca nici la scoala nu o inteleg. puteai sa zici simplu ca nu se poate.

| DanceWithTheLittleGirl a răspuns (pentru Pedovampire):

OMG se da mare tocilarul cu fizica lui.