| anonim_4396 a întrebat:

Am 17 ani si dupa ce termin liceul as vrea sa plec in America. Vreau sa stiu ce imi trebuie pentru a pleca, adica pasaport si mai ce? Parintii mi-au spus ca imi trebuie si viza dar am inteles ca viza aceea o castigi la loteria vizelor sau te duci la ambasada americana si dai un interviu in care trebuie sa spui ce relatii ai cu tara ta si cu familia de aici ( Adica ei iti dau viza dar cu, conditia sa te întorci in tara peste 5 sau 10 ani depinde cat este viza). Eu vreau sa plec si sa ma stabilesc acolo si sa ii i-au si pe parintii mei cu mine dupa aceea. Spuneti-mi va rog ce acte imi trebuie, repet vreau sa ma stabilesc acolo.

Raspundeti doar daca ati fost plecati in America sau doar daca stiti. Multumesc.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti trebuie o viza si multi multi bani.

viza o obtii la ambasada daca sunt de accord sa ti o dea. Viza este limitata la 10 ani.

Si asa de curiozitate, detii in jur de cateva mii de $ ca sa ajungi acolo? Doar biletul de avion ajunge la 1000$, pe urma cazare si mancare pentru 1-2 luni vreo 2-3000$ pe putin, pe urma sa presupune ca iti gasesti ceva de munca, desi complicat sa te angajeze careva fara acte complete si permis de munca samd

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este foarte greu sa primesti o astfel de viza pentru America. De obicei, iti ofera viza pe maxim 6 luni doar daca ai dovezi clare ca dupa aceste 6 luni te vei intoarce in tara (proprietati, un job stabil, etc). Nu exista vize de America pe 5 sau 10 ani, iar daca suspecteaza chiar vag ca vrei sa te stabilesti acolo, nu iti vor da viza. Singura posibilitate sa primesti viza de lucru si sa te poti stabili acolo este sa ai o calificare inalta pe care ei si-o doresc (gen inginer de aeronave, medic, antrenor de gimnastica de performanta) sau sa fii acceptat cu bursa la o facultate de la ei. Ceea ce vrei tu, sa pleci dupa liceu, ca muncitor necalificat si sa iti iei ulterior si familia, este practic imposibil in America, fiindca ei au suficienti muncitori necalificati, au nevoie de experti supra-calificati, nu isi deschid granitele oricui.
Ca absolvent de liceu, fara proprietati in Romania, fara un job stabil, etc, nu vei primi nici macar viza turistica pentru SUA (din experienta mea si a multor altora)

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Dar daca reusesc sa imi iau viza si sa ma mut acolo, dupa ce expira viza ce se intampla? Te da afara sau cum?

| sweetdann a răspuns:

OHOO...DA TREBUIE VIZA PENTRU AMERICA! Destul de greu ca sa primesti viza! Pe langa interviul in care spui relatiile cu familia, tara si mai ales geografia Americii, iti mai trebuiesc o multime de acte! Act de proprietate imobil, auto, bunuri de valoare, salariu minim 2600 lei(dublul mediei pe economie) pe o perioada mai lunga de 2 ani! Si mai ales sa nu specifici ca vrei sa ramai acolo! Viza mai usoara poti sa o iei pentru turism dar si la asta iti trebuiesc cele de mai sus pentru a dovedi ca ai bunuri in tara de origine si nu vrei sa fentezi sistemul pentru a te stabili acolo! sau, o bursa de studii acolo pentru minimum 1 an(asa oarecum poti fenta sistemul si spui ca ti-ai gasit loc de munca acolo) dar este greu sa obtii asta la noi in tara!

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Va salut!

Inteleg ca vrei sa pleci afara pentru un trai bun atat pentru tine cat si pentru familia ta dar nu cred ca ti-ai ales bine tara si nu esti pregatit pentru America.
Consider ca este mult mai greu in America de a te pune pe picioare cel putin in zilele de astazi decat ai reusi aici in Europa. Cred ca la noi in Europa te-ai pune mai bine pe picioare, e mult mai usor de ajuns si tot mai usor de a te intoarce inapoi plus mai putin costisitor. Pentru America ai nevoie de bani pregatiti pusi deoparte minim 3000 dolari bani care nu merita investiti pentru o calatorie si o incercare in viata..De banii aceia mai bine faci scoala de soferi si iti cumperi o masina.
Pe langa asta daca pleci in UE la munca de exemplu iti dau Germania ti-ar fi m-ai usor din motivele anterioare mentionate si ai vedea la fel precum ai vedea in America cum este lumea, cum e sa muncesti, cat este de costisitoare viata de afara chiar daca salariile sunt mai mari (chiria, cheltuielile, drumul dus pana acolo, mancarea sunt! Scumpe!)
Si totodata vei vedea cum e sa fii fara familie si cei pe care ii cunosti precum si faptul ca nu vei mai vorbi si vei auzi la orice pas limba noastra.
Ai o viata inainte pentru America acelasi vis l-am avut si eu pana am crescut. Din punctul meu de vedere nu este o tara buna ca inceput de drum pentru o persoana de 18 ani si singura. Ramai cateva luni sa muncesti afara in UE, pune bani deoparte si apoi vei vedea.
Sa nu uiti ca nu vei cunoste nimic pe acolo, va trebui sa cheltui bani pe taxi / autobuze / metrouri duble sau triple la pret fata de costurile din Romania si sa nu uitam ca iti va trebui DREPT DE MUNCA! Nu poti merge si gata iti gasesti o chirie (care costa sute de dolari) si va trebui sa umbli sa ai aprobare pentru a lucra care dureaza 2-3 saptamani deci o luna de stat mai degeaba altfel nu te va angaja nimeni LEGAL.
Si da, ai nevoie de Viza pentru America! O viza tot costisitoare cu multe incercari si asteptari.

| aliceinchains a răspuns:

Viza e foarte greu de obținut, nu e atât de simplu pe cât pare. Dacă au impresia că ar fi cea mai mică șansă să vrei să rămâi acolo, nu ți-o dă.
Tata trebuia să plece pentru 2-3 luni, nu mai mult, și fiind căsătorit, copil, firmă aici, și tot nu a primit. Și na, astea sunt argumente destul de clare că s-ar fi întors. Iar șanse să îi iei și pe ai tăi, mai slabe, chiar.
De ce nu alegi un alt loc dacă vrei neapărat, din Europa? Ar fi mult mai ușor din multe puncte de vedere. Plus că ai nevoie și de foarte mulți bani, iar ca să muncești legal, iar trebuie să treacă o perioadă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Va multumesc la toti pentru raspunsuri. Poate pana cresc se vor schimba lucrurile oricum eu fac tot posibilul sa plec in America. La liceu am medii peste 9, o sa incerc sa aplic la cateva facultati din SUA dupa ce termin liceul. Stiu ca este foarte greu de plecat in America dar o sa fac tot posibilul. Am mai vazut pe un site un roman care spunea sa nu renunti niciodata la visul tau, el a plecat la 19 ani in SUA, s-a angajat la o pizzerie ( livra pizza) si castiga 5000 de dolari pe luna, din acesti bani isi platea chiria, facultatea + mâncarea pe luna si ii mai ramaneau 500 de dolari(el facea facultatea de medicina de aceea a avut sanse mai mari). Eu la liceu invat limba neogreaca si cred ca ma va ajuta sa ma angajez ca si translator. Va multumesc pentru sfaturi, poate pana cand termin liceul se vor schimba lucrurile. Oricum nu voi renunta la visul meu. happy

| RMG a răspuns (pentru anonim_4396):

La loterie daca castigi poti pus cetatenia dupa 5 ani ..vizele celalate. risti sa te dea afara ..ai am ajuns btw?

| Vickys a răspuns (pentru anonim_4396):

Buna, am vazut ca ai scris in 2015 dar vreau sa stiu daca ai reusit sa ajungi pentru ca imi doresc acelasi lucru, si comentariul tau m-a incurajat happy