| Petrovic a întrebat:

Am auzit că minorii pot ieși din țară cu avionul. Pe ruta Otopeni - Amsterdam, ce formalități trebuie trebuie să facă reprezentanții legali (tutori/părinți) pentru a putea ieși minorul (15-18 ani) din România?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca merge cu ambii parinti sau cu tutorele nu este nevoie de nici o formalitate, este destul sa aiba carte de identitate sau pasaport, dupa caz.
Daca merge cu un parinte trebuie declaratia notariala a celuilalt parinte.
Daca merge cu alta persoana trebuie ca aceasta sa fie majora si declaratia notariala a ambilor parinti/tutore, prin care isi dau acordul sa plece in Olanda si indica insotitorul major, acesta trebuie sa aiba certificat de cazier judiciar.
Insotitor majjor poate fi si personalul de bord de pe avion. Trebuie sa se intereseze la compania aviatica, unele percep o taxa in plus pentru insotitor.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, minorii pot iesii din tara cu PROCURA NOTARIALA semnata de ambii parinti, care sunt de acord sa incredinteze copilul unui insotitor de zbor, sau de calatorie.

| andrey663 a răspuns:

Daca iesi cu parintii ai nevoie doar de buletin, daca nu sunt parintii tai sau tutori legali, ai nevoie de o persoana majora cu o procura facuta de catre parinti la notar, cu cazier curat.

| ManuelStroia a răspuns:

Salut, Daca ai 14 ani si un act de identitate (Buletinul), se poate.
Poti si sub varsta de 14 ani dar cu pasaportul (Si dupa 15 ani poti cu pasaportul dar daca vrei tu si cu buletinul). Orcum mai multe informatii pe http://www.informatiiprofesionale.ro/......-minorilor