| Crackman a întrebat:

Am o intrebare.
In familia mea exista mai multi pensionari ce beneficiaza de transport gratuit feroviar, intrebarea mea este daca stie cineva de se poate sa fac vreo procura sau ceva de a utiliza eu acele calatorii (ei nu le folosesc).
Multumesc!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se poate.

| Violleta2022 a răspuns:

Este imposibil asa ceva, fiindca doar pensionarii au dreptul sa foloseasca acele bilete gratuite si nu altcineva.

| Catrice a răspuns:

Se poate logic lul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce vrei tu sa faci este frauda și ești pasibil de dosar penal. Nu se poate face procura nu poți folosi acele tichete. E ca și când ai lua permisul de conducere al tatalui tău sa îl folosești tu, ceea ce nu este legal și este posibil sa faci și pușcărie.

| Crackman explică (pentru anonim_4396):

Eu am intrebat, daca pot fac. Nu ii mare lucru

| anonim_4396 a răspuns (pentru Crackman):

Atunci poți sa faci dacă te crezi deștept și ești mai sus de lege. Dacă te mănâncă în dos o sa te scarpine aia prin jilava.

| NunuNini a răspuns:

Pot avea transport gratuit doar daca sunt veterani de razboi. Ai tu atat de multe cazuri in familie?
Pensionarii obisnuiti au doar 6 drumuri simple (la transport feroviar) cu 50% reducere din CLASA II-a, PERSONAL! Suplimentele si diferenta de clasa se platesc integral.
Astfel de bilete nu pot fi folosite decat intre soti si cu procura notariala. Alti membri ai familiei nu o pot face. Indiferent ce ti s-a raspuns mai sus.

| NunuNini a răspuns (pentru NunuNini):

Cand am spus "personal", m-am referit la trenurile regio.