| Plang_Si_Ingerii_1988 a întrebat:

Am un copil de 2 ani si as vrea sa ma duc in vacanta si vrea sa stiu daca pot sa ii fac pasaport pe 5 ani de zile si si ce cate am nevoie ca sunt si divortata?

3 răspunsuri:
| BigBadSheep a răspuns:

Paşaportul la copii din câte ştiu eu, până la vârsta de 14 ani este valabil maxim 3 ani, nu 5.
Dacă încă mai porţi numele fostului soţ sau copilul poartă numele fostului soţ situaţia se complică deoarece pentru a-l scoate din ţară ai nevoie de acordul scris din partea lui. La fel şi pentru a-i face paşaportul.
Mergi mai bine la un serviciu de paşapoarte aproape de tine şi întreabă.
Eu anul acesta a trebuit să îi fac împuternicire soţiei să poată să plece cu copilul în România, să îi mai fac una ca să îi schimbe paşaportul - era aproape de scădere şi încă o împuternicire ca să o poată aduce înapoi din România. Numai la noi se poate aşa ceva. Toată distracţia asta m-a costat 130 de euro şi 200 RON.

| diamantany a răspuns:

Buna in primul rand iti trebuie sa faci la micutu pasaport si nu poti sa scot copilu din tara pana nu isi da si el acordu dar depinde cum v-ati inteles in instanta cu cresterea copilului asa a fost la mine nu l-am putut scoate din tara pana nu a semnat el actele.

| sema a răspuns:

Ai nevoie doar de hotararea judecatoresca prin care s-a pronuntat divortul (sau echivalentul de la primarie sau notarul public) din care sa reiasa ca ti s-a incredintat copilul spre crestere. Cu acest act plus cele cerute de serviciul pasapoarte ii faci pasaport individual.
Aceasta hartie iti va trebui tot timpul la iesirea din tara cu copilul.