| zamfira a întrebat:

As vrea sa merg in concediu in Kusadasi. A fost cineva acolo (dintre noi, cei de pe TPU)? Poate cineva sa recomande un hotel unde a stat si a fost tratat cu bun simt? Subliniez: cu bun simt (este tot ceea ce imi doresc). Va rog sa spuneti parerile voastre sincere, nu doresc texte de la agentii de vanzari. Va multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am scris ceva mai devreme cuiva urm:
"Eu am fost anul trecut la Kusadasi si a fost super, am fost la Adaland (gen Aqua Magic, au si delfinariu-super) si am inotat cu delfinii :)
Este foarte cald, iar la ei soarele apune "in apa" nu rasare, cum se intampla la noi, mi s-a parut interesant. Sa te tocmesti bine cu turcii ca le place daca te pricepi si poti lua un produs la mai putin de jumatate de pret.
Poti face si scufundari, ca fraiera nu m-am dus dar data viitoare o sa o fac, sa nu uiti sa incerci si boat trip-urile lor. Serviciile la ei sunt mult mai bune decat la noi, sa iti cauti un hotel de 4 stele, o sa gasesti la preturi bune.
Noi am fost cu masina si am facut 22 ore :D daca ai bani de avion iti recomand avionul."
Eu am stat la hotel Ozcelik :
http://www.ozcelikhotels.com/ozcelik/index.htm
e super aproape de plaja dar e cam departe de bazar dar te plimbi pana acolo pe faleza si e super si e bine ca e departe de galagie deci noapte ai liniste :), langa el este un supermarket :)
Este un titcar gratuit care te duce pana la Adaland, si mai poti apela la diverse agentii de acolo pentru diferite excursii...cum am spus daca stii sa negociezi e super :) o sa iti placa.
Daca ai alte intrebari le astept :)

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am fost la Kusadasi, la un hotel de 3 stele si a fost cam naspa. Staiunea e urata, dar marea e calda si curata. Nu m-as mai duce a doua oara, nu ai ce vizita, daca nu ai chef sa-ti petreci tot timpul la cumparaturi si balaceala, practic nu ai ce face.

| dispe a răspuns:

Kusadasi era ok acum 10 ani. Daca vrei confort alege Antalya. Concediu placut!

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

Din toata inima te sfatuiesc daca alegi sa-ti petreci vanta in Turcia sa te duci in Antalya. Nu se compara cu mizeria aia de Kusadasi. Antalya a fost gradina Sultanului, este superb. O sa ai parte de o vacanta exceptionala. De asemena, poti sa te duci si la Bodrum, este aproape de Antalya. Cea mai mare greseala e daca pleci cu autocarul in Turcia, mori pe drum. La Antalya si Bodrum se merge doar cu avionul, un mare avantaj, in 3 ore esti pe plajawinking Asta doar daca tii neaparat sa mergi in Turcia. Eu unu ti-as recomanda Egypt ( Hurghada, sau Sharm el-Sheikh ) sau superba Croatia ( 1700 de km de litoral si peste 1000 de insule ).

| Dr.StomatologG.G. a răspuns:

@ gabytzza, nu e vorba de ce statiuni stim ( hawaii, maldive etc ) ci din experienta am spus unde sa se duca. Intradevar e mai scump in Antalya ( daca vorbim de Turcia ) dar mai bine dai niste bani in plus dar ai o vacanta pe cinste. Zgarcitul plateste de doua ori! Nu e adevarat ca in Egypt sau in Croatia e asa scump. In Egypt e frumos ca platest totul de la inceput, te duci la All Inclusive ( cea ce nu e foarte scump ) si ai totul inclus la hotel, mai cheltuiesti putin bani pe suveniruri sau altceva si nici nu se compara cu Turcia. Croatia pe departe e cea mai frumoasa, natura salbatica, apa limpede si turcoaza....frumusete.

| silvia_2359 a răspuns:

Eu am fost anul trecut acolo si nu mi-a placut deloc, are drepatate DentistMKD, mai bine te duci in Antalya.Acum tine si de bugetul pe care ti l-ai alocat.Ca sa te simti cu adevarat bine in Turcia, trebuie sa stai la un hotel de minim 4 stele, altfel e nasol.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu mi s-a parut Kusadasi mizerie, dar daca o numesti asa ce zici de minunatele noastre statiuni...
Daca ai stat toata ziua in hotel fara sa vizitezi si sa te plimbi normal ca ti s-a parut nasol...
1 la mana daca vrei ceva la pret ok te duci in Kusadasi, Antalya e mai departe si mai scumpa deci depinde de buzunar. Dar daca te duci cu avionul e mai bin in Antalya, eu am mers cu masina si am ales o statiune mai apropiata si cunoscuta.
Si ideea cu Egypt si Croatia ...sunt foarte scumpe...chiar daca gasesti bilete ok, o sa cheltui multi banuti acolo.
Asa puteam sa iti recomand si eu : Hawai, Insulele Maldive etc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pei asta vroiam sa zic ca nu putem compara tarile intre ele...adica vai unde sa ma duc Turcia sau Egypt? happy
Normal ca as fi ales Egypt... dar acum era vorba de Turcia...si recunoaste ca ai exagerat cu cuvantul mizerie...eu am fost sa vizitez mai multe locuri cum ar fi Efes sau Altarul Fecioarei Maria, Adalandul, imprejurimile, portul si daca faci si scufundari, alegi si un boat trip si un tur al Kusadasi-ului eu zic ca merita de 1000 de ori mai mult decat daca ti-ai face concediul la Mamaia de ex.
Si Zamfira a sugerat ca vrea undeva cu bun simt si eu zic ca e o alegere ok...acum depinde si la ce hotel stai si cu cine te duci si de asteptarile tale.
In Croatia nu am fost dar eu zic ca sunt minusuri peste tot, din cate stiu eu ca sa te poti duce pe plaja, unde ei nu au nisip iti trebuie incaltaminte speciala. happy
Si intr-adevar daca te pricepi si stii cum sa iti planuiesti un concediu vei cheltui mai putin decat daca ti-l faci prin agentie.
Intradevar nu o sa ma intorc in Kusadasi pentru ca am vazut ce era de vazut si am spus ca in fiecare an o sa fie alta tara pentru destinatia concediului.
Oricum iti urez concediu placut pentru orice alegere vei face happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hotel fantasia de luxe super din toate punctele de vedre

| zamfira explică:

Va multumesc tare mult pentru sfaturi. O sa ma consult si cu sotul meu sa vedem daca mergem in Antalya sau in Kusadasi. Anul acesta vom merge sigur in Tucia pentru ca nu am fost pana acum, iar anul viitor mergem in Egipt. Sotul meu mi-a propus mai demult aceasta destinatie, insa eu l-am franat cu visul Egipt doar pentru ca aflasem ca nu esti in siguranta acolo. Ce sa-i faci, am fost dezinformata. Va multumesc inca o data.