| 1Hekate1 a întrebat:

Buna,
Am auzit ca nu poti calatori in strainatate daca iti expira buletinul in urm 6 luni?
Urmeaza sa plec in Franta cu avionul la sfarsitul acestei luni si intoarcerea la sf lui febr, dar buletinul meu expira in iunie.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu exista asa ceva. Daca este valabil in momentul verificarii nu ai probleme. Ai auzit prost.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai auzit ceva dar le confunzi,

Nu poti calatori in afara in anumite state care cer viza daca pasaportul expira in urmatoarele 6 luni.

Calatoriile in cadrul UE pe baza de carte de identitate nu se incadreaza acolo

| Ilovedinero a răspuns:

Poti calatori, atata timp cat in ziua in care te prezinti la aeroport buletinul este valabil

| Bogdan0783 a răspuns:

În conformitate cu dispozițiile Legii nr. 248/2005 privind libera circulaţie a cetăţenilor români în străinătate, organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România, a cetățenilor români, titulari ai unui document de călătorie individual, valabil la data călătoriei.

| 1Hekate1 explică:

Am vorbit pana la urma la compania cu care zbor si au zis ca ei solitica permis valabil in urm 6 luni...