| P1dgey a întrebat:

Salut
As dori sa plec pe la jumatatea lui iunie pana in Italia cu avionul si sa stau doar o zi. Plec cu avionul si ma intorc cu masina
Intrebarea mea este, pot pleca daca buletinul imi expira in noiembrie?
Din cate am inteles de la mama, trebuie sa am cel putin 6 luni valabilitate, dar nici ea nu stie cu certitudine.
Multumesc, astept raspuns

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nicio problema, nu iti trebuie decat un buletin valabil. Vezi aici la pagina 10:
http://ec.europa.eu/......nt_low.pdf

Faza cu trei luni e pentru cetatenii non-UE, din cate stiu.

| BlyeeetAK47 a răspuns:

Buletinul trebuie sa fie valabil pana la reintoarcerea in tara.

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns:

La iesirea din Romania, cartea de identitate trebuie sa aiba o perioada de CEL PUTIN sase luni, mama ta are dreptate. Dar mergi mai devreme la SPCLEP de care apartii, spui ca intentionezi sa mergi in Italia si, foarte probabil iti vor schimba buletinul mai devreme. Bafta!

| suntserios a răspuns (pentru Felekan_Ramona_1978):

Te rugam sa dovedesti cu un link catre o sursa credibila chestiile care le ai afirmat

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns (pentru suntserios):

Iata, am luat arbitrar un link dupa ce am cautat cu motorul de cautare:
http://www.voiajuri.ro/info/precizari.html
Dincolo de asta, sunt stabilita in afara tarii de cativa ani si, de cateva ori m-am confruntat eu si familia mea cu situatii in care aceasta informatie mi-a fost utila. Nu poti iesi din Romania spre UE, daca valabilitatea cartii de identitate este pentru o perioada mai scurta de 6 luni.

| suntserios a răspuns (pentru Felekan_Ramona_1978):

Mai citeste odata link ul, scrie clar ca e vorba de pasaport.

In continuare astept un link care sa sustina ce ai afirma tu despre cartea de identitate in cadrul UE.

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns (pentru suntserios):

Am cautat in detaliu si am observat ca in mai multe parti parerile sunt impartite, deci, imi retrag raspunsul. Oricum, cea mai sigura sursa de informare inainte de plecare ramane la MAE.

| suntserios a răspuns (pentru Felekan_Ramona_1978):

Exact... si la mae nu zice asa ceva... mai bine ne informam inainte sa dezinformam pe altii

| Felekan_Ramona_1978 a răspuns (pentru suntserios):

Chiar asa, ai dreptate!