| nicolleeeeeeeeeeeeeeeee12 a întrebat:

Buna! am cumpărat bilete de avion pe 21 August pentru dubai și as dori sa știu după câte zile primesc biletele pe email.Țin sa Menționez ca am cumpărat de pe booking și este compania Turkish Airlines.Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti primi un bilet electronic cu care are toate detaliile pe el, numele pasagerilor, ziua zborurilor, numarul de zbor al avionului, sumele platite samd.
Biletul il poti cere si cand esti in aeroport, mergind la compania Turkish Airline sa faci check-in-ul si ei iti pot printa biletele odata cu tichetele de imbarcare (bordering) pe care scrie numele voastre, numarul zborului, poarta (gate) unde trebuie sa aveti zborul si numarul de scaun.

Nu ai primit nimic automat de la sistemul lor, cand ai facut bookingul?

| nicolleeeeeeeeeeeeeeeee12 explică (pentru Violleta2022):

Am primit doar confirmarea rezervării biletelor

suntserios
| suntserios a răspuns:

Biletul îl primești după ce faci check-in. Cu 24-48h înainte de zbor

| relian a răspuns:

Atunci pe loc, daca ai platit, ti-a spus ca e totul in regula, atunci cam aia e tot, ai confirmarea, acolo scrie tot, ora, nume, ora, unde pleaca, unde ajunge etc.

Biletul propriuzis, o sa til dea cand ajungi la aeroport, acolo te duci ori la automatele alea si faci singur, ori mergi la aia ces pe acolo, care iau bagaje care stiu si eu ce fac, dau bilete.

Daca ai bagaj de cala oricum ajungi la ala, asa ca mergi acolo cu buletin sau pasaport, aia e tot ce trebuie sa arati, ala o sa iti dea bilet.

Deci biletele nu le primesti pe email o sa ti le dea direct in mina, acea masinarie, sau dupa caz un lucrator din aeroport.
Nu sunt bilete online, trebuie sa arati la poarta, la imbarcare bilet fizic.Nu il primesti online, eu asa stiu.

Cind faci check in ala asta inseamna iti da bilet, iti ia bagaje daca ai.

Alea online arata doar informatii si ca ai platit acel bilet.Nici nu trebuie sa le aia cu tine, dar asa pentru orice chestie fa o poza cu telefonul la confirmare aia online, ori ce tiau trimis in email, trebuie sa iti fi trimis in email tot ce ai vazut tu pe website cand ai platit.

| NLS a răspuns:

Biletul (boarding card) iti va aparea in format PDF in contul pe care l-ai creat cand ai rezervat biletul, dupa etapa de check in.
Presupunand ca le-ai cumparat online.

Check in ul se realizeaza efectiv cu 24 sau 48 ore inainte de decolare.

Pentru check in, ai 3 variante de obicei:
1) cand cumperi biletul, bifezi ca doresti check in la aeroport, si platesti pentru asta in plus, pe langa pretul biletului (la Wizz e 13 euro)

2) aproape orice companie iti ofera posibilitatea sa efectuezi tu, gratuit, check in online, cu 24 sau 48 ore inainte sa decoleze avionul.
Apoi iti descarci PDF ul cu boarding cardul pe telefon, il poti tipari si pe hartie pentru mai multa siguranta, daca ai imprimanta

3) cand cumperi biletul, o sa vezi acolo o optiune numita Auto-Check in, ce costa cativa euro.
Nu toate companiile ofera asa ceva, dar majoritatea da.
Daca o bifezi, platesti pe langa bilet vreo 6 euro in plus (pentru dus intors) si cu 24 de ore inainte, firma/compania va completa automat formularul de check in pentru tine, apoi vei vedea boarding card-ul in cont si il vei putea descarca pe telefon.
Cu cateva zile inainte ti se va cere sa urci o poza cu Cartea de Identitate, sau sa le trimiti cu ajutorul unui formular, seria si nr buletinului, data expirarii, adresa de rezidenta, adresa de mail, nr de tel, etc