| UnSingurVis01 a întrebat:

Buna, as vrea sa calatoresc in Italia, dar nu am vaccinul, daca imi fac vaccinul maine adica 06.12. 2021 pot sa ajung pana de craciun acolo?
Vaccinarea anti-SARS-CoV-2, cu certificarea finalizării schemei de vaccinare de cel puțin 14 zile;
Am gasit legea asta, dar nu prea inteleg ce inseamna, daca imi poate explica cineva multumesc.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti obtine certificatul verde si poti calatori, daca te vaccinezi cu vaccin Johnson & Johnson, se face doar o singura doza.
Finalizarea se refera la faptul ca ai facut dozele prescrise, anterior cu 14 zile, avand in vedere ca la celelalte vaccinuri se fac doua doze.

| UnSingurVis01 explică (pentru Ioandelasal):

As vrea sa fac pfizer maine 06.12. 2021, as putea calatori pana in 25 decembrie acolo?

| Ioandelasal a răspuns (pentru UnSingurVis01):

Nu se poate, vaccinul de la Pfizer se face in 2 doze, a doua la 3 saptamani fata de prima iar certficatul verde se obtine dupa 10 zile de la a doua doza.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa astepti ca certificatul nu il i ei pe loc, deci după ce faci vaccinul astepti 14 zile sa vezi reactii adverse anticorpi te mai consulta odata medicul care te a vaccinat si apoi vei primii certificatul, de ce toata vara nu ai facut vaccinul, ce credeai ca scapi si pleci fara vaccin? Acum este tirziu, faci vaccinul dar de plecat va fi luna care vine.

Răspuns utilizator avertizat