| DellyDell a întrebat:

Buna! As vrea sa merg intr-o excursie cu familia in viitor si nu stiu care dintre urmatoarele destinatii este mai potrivita:
1. Sighisoara
2. Bran
3. Hunedoara
4. Timisoara
5. Sibiu
Voi ce ati alege? As dori pareri pro si contra daca aveti, iar daca stiti alte locuri de vizitat, va rog sa imi recomandati. Multumesc frumos!

9 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Să le vezi pe toate: merită. deci pro!

| mihai69 a răspuns:

"As vrea sa merg intr-o excursie cu familia in viitor "...
Nu știam că e deja posibil să călătorim în timp. Dar sincer, eu aș prefera să pot merge în trecut, în Grecia antică. Viitorul nu pare să fie prea luminos, din păcate.

| NLS a răspuns:

Eu recomand sa incepeti cu punctul 1, daca nu l-ati vazut, dar e pacat sa nu va faceti timp in viitor pentru restul:

1. Castelul Peles (preferabil platiti si un bon pentru a avea voie sa folositi o camera foto/telefon, etc)
Chiar merita, daca nu l-ati vazut, e ceva unic in tara.
Am vizitat 12 castele asemanatoare din Germania, insa Pelesul aproape ca le intrece pe toate, are ceva unic.

2. Transfagarasan (la anul in august, sau cand se deschide, caci acum e cam tarziu)

3. Sighisoara, batuta cap coada de minim 3 ori prin toate cotloanele, vizitat cele 2 muzee (Muzeul Armelor si cel din Turnul cu Ceas),
toate bisericile care sunt deschise (nu e voie sa filmezi in ele din cate mai stiu)

4. Sibiu + imprejurimi (Paltinis, Zoo, Muzeul Satului, si daca mai ramane timp, Castelul de lut Valea Zanelor, de la Porumbacu de Sus.
Sau diferitele cetati si resturi de cetati de prin judet, daca te pasioneaza sa vezi pietre vechi (pe mine cam da))
Sau treceti pe la Curmatura, Valea Avrigului pe undeva, si trageti un gratar laughing)
Sau mergeti in Marginime (comuna Jina de exemplu), la o stana autentica, daca e ceva nou pentru voi.

In oras (Sibiu) nu ratati Piata Mica, Piata Mare, bulevardul Balcescu, Parcul Sub Arini, Tineretului, si Cetatii (paralel cu bulevardul Balcescu), bisericile (toate, de la catedrala ortodoxa, la bisericile catolice si alte rituri), cele doua Mall-uri, unitatile militare, parcul si biblioteca Astra (pana mai exista).

5. Salina de la Turda

6. Salina de la Praid (dar eu o prefer totusi pe cea de la Turda)

7. Alba-Iulia (Cetatea)

8. Cluj

| DellyDell explică (pentru NLS):

Multumesc frumos de recomandari!

| Yuoia a răspuns:

Eu le-as alege pe toate.
Le-am si vazut pe toate.
Dar ce inseamna "cu familia" si cate zile aveti la dispozitie?
In Sighisoara, cetatea. Care este locuita.
In Bran, castelul si eventual imprejurimile.
In Hunedoara, castelul Huniazilor. Va ia aproape o zi daca vreti sa-l vedeti cum trebuie, nu doar pe fuga. Si in oras sunt cateva locuri frumoase.
Timisoara si Sibiu? Nu ajunge o zi pentru nici una dintre ele. Plus ca in Sibiu mai este si Muzeul Astra (muzeul satului) care necesita mai mult de o zi happy
Alte locuri? Daca incep, enumar tot ce este in tara. happy
Calatorie placuta!

| GraniniCuPiersica a răspuns:

Bacău parcul cancicov

| Goddessss a răspuns:

Orice numai nu 4

| DellyDell explică (pentru Goddessss):

De ce nu?

| Goddessss a răspuns (pentru DellyDell):

Fata de celalalte opțiuni e mai nașpa, nu de alta