| tomigirl a întrebat:

Buna!

Cine a fost in Istanbul, poate sa-mi dea cateva informatii? Cum a fost? Cum sunt preturile? V-a placut?

Merci.

Răspuns Câştigător
| Brigitta a răspuns:

Si eu am fost. A fost fff frumos. M-as duce oricand. Eu am fost cu autocarul pentru ca am stat si in Bulgaria cateva zile.
Pai. Ai grija de tine si de banii tai, orice negociaza, chiar si masa la fast-food sau restaurant. Vezi ca pe strada o sa traga de tine chelnerii sa intri la eilaughing Tu sa fi hotarata si nu te lasa daca nu vrei. Nu pare interesata de nimica! Daca te vad interesata ridica preturilehappy Serios. Daca te duci in Grand Bazar negociaza si acolo tooot. Eu am luat aur alb cu 60 lei gramubig grin
Mancarea nu e prea buna. Legume (rosii, ardei) prajite si ceva frigrui, supa crema. Apa e f scumpa. Du-ti cu tine cateva baxuri daca poti. Nu au apa minerala. De exemplu pe strada chelnerii o sa-ti ofereo sticla de apa la jumte cu 1 lira. Tu refuza, zi-le sa-ti dea cu 0, 5 lire. Daca nu du-te mai departe. O sa te opreasca si ti-o dea cu 0, 5 lire daca nu iti ofera altu atatalaughing E plin p`acololaughing
Nu te imbraca cu maiouri sau tricorui decoltate, sau fuste scurte, pantaloni scurti. Te injura lumea (dar oricum nu intelegi numai din priviri). Cu cine am fost eu unu dintre baieti a umblat cu bustul gol in catier si l-au arestatlaughing
Sa ai la tine dolari sau lire turcesti (1 lira=2 lei noi). Daca cumperi cu dolari primesti un pret mai bunhappy
Multa lume stie romana. Daca nu atunci engleza. Daca nu atunci va intelegeti voi din semne. Doar nu fi timida si nu lasa de la tine.
In rest preturile sunt ceva mai mari decat la noisad
Neaparat viziteaza: Grand Bazaar, Bosforu cu barca, Moscheea Albastra!, Moscheea Sofia, Comoara lor nationala ( sa nu te vada nimeni ca faci poze acolo, opreste blitzu si vezi de camerele de luat vederilaughing).
Nu te holba la femeile acoperite cu un cearceaf negru; aia-s musulmanii inraiti, li se supara sotul si te injura in gura marelaughing
Nu-ti uita aparatul foto acasa!laughing E f frumos. Treci podu si pune picior si in Asia, numa asa sa zici ca ai fost in Asia. O sa vez tu podu inca de la intrare in Istanbul de pe autostrada. (e al 4lea pod din lume ca marime)
Vezi ca in fiecare zi din 3 in 3 ore au loc slujbe pentru Allah, o sa se auda in tot orasul cum canta aialaughing
Nu uita sa faci baiehappy Apa e f curata si plina de meduzehappy

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am fost de cateva ori si mi-a placut foarte mult. Am fost cu autocarul (nu recomand, foarte obositor) si cu avionul (foarte comod cu Taromul). La vizita cu avionul am avut probleme fiindca eram cu o colega de serviciu, amandoua foarte tinere si nu ne-au crezut la aeroport ca suntem doctorite si mergem la un congres medical. Ne-au tinut cam 20 de minute intr-un birou, cu un ofiter care nu vorbea decat turca, fara pasapoarte, fara explicatii. Apoi au venit, ne-au dat pasapoartele, ne-au urat sedere placuta, ne-au zambit si gata. Fara explicatii.

Trebuie sa stii asta: ca nu vorbesc decat turca, ca iti recunosc limba si toti stiu romaneste: Buna, ce faci? dar apoi nu stiu nimic in alta limba in afara de turca.

Turcii pe care i-am intalnit eu au fost foarte cinstiti, nu incearca sa te pacaleasca la bani, poti umbla noaptea prin Istanbul fara teama. Hotelurile sunt muuuuult sub numarul de stele pe care il afiseaza (4 stele inseamna maxim doua in Romania). la hotelurile de 2 si 3 stele faci foamea de vezi stele verzi, portiile sunt minuscule, carnea e foarte rara, multe legume pregatite mai ales prin prajire si deci indigeste. De la 4 stele in sus, lucrurile se normalizeaza. Cea mai buna mancare am mancat-o in "impinge tava" pe autostrada si la o ghereta intr-un cartier obinuit, neturistic. Dimineata pana pe la 9 orasul e pustiu, dar noaptea la doua cheiul Galatei e plin de vanzatori si pescari.

| Brigitta a răspuns:

Si ai grija sa nu te pierzi in Grand Bazaar. Nu-i lasa si pe vanzatorii de acolo sa-ti puna in carca tot felul sa cumperi, nu-i lasa sa te duca in spate sa-ti arate mai multa marfa ca numa te fac sa cumperi mai mult. Sa nu pari interesata!
In celalalt capat al bazarului sunt haine. Sa nu dai mai mult de 20 dolari pe un trening! Si acolo negociazaa. Chiar primele tarabe nu prea negociaza.
Din bazar mi-am luat si o narghilea cu carbune si tutun cu 25 lire. Adica 50 lei noi. La inceput mi-a zis ca mi le da cu 85 lire. Negociazahappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mmmm.istanbul este un oras fff frumos.norocul meu este ca am prieteni de acolo iar prietenul meu este din istanbul.eu nu prea am avut treaba cu limba caci prietenul meu stie romana si unde am fost el a vorbit(ca na era in tara lui eu stiam doar merhaba.nasilsin.)acum am mai invatat ceva cuvinte desi turca este grea.sa ai la tine dolari mai ales si lire turcesti. mie preturile mi s-au parut normale cam ca la noi(mancarea este ieftina acolo)