| Elena990 a întrebat:

Bună, în vara viitoare vreau să fac o excursie în Istanbull. Am 18 ani, o să spun și de ce mi-am spus și vârsta. Mama mă tot bate la cap că este destul de periculos să plec în Turcia de una singură, tot îmi spune că turcii și albanezii au p1stol și chestii de astea, că este riscul să fiu răpită și alte chestii. Vreau să plec cu autocarul ce va dura 14 sau 15 ore. Mama tot îmi spune că mă duc în gura lupilor de una singură. Eu doar vreau să vizitez cele mai frumoase locuri din Istanbul. Tot spune că dacă mă voi duce acolo, rămân tot dusă și că nu o să mă mai întorc. Am încercat să-i explic mamei că noi nu suntem într-un film turcesc, am încercat să-i explic că fetele care se las păcălite de băieții, bărbații ce le promit familii, case, copii și tot așa, acele fete au mai mare șansa să pice în plasă, dar nu, mama spune că "Dacă pune unul ochii pe tine și te urmărește". Și da, mama se cam uită la filme turcești și indiene. laughing) Da, da, știu, dacă nu stai într-o zonă mai aglomerată, și vei merge prin străduțe unde sunt mai puțini locatari, cam acolo ar fi ceva risc, dar așa dacă stai într-o zonă puțin mai aglomerată, nimeni nu va avea treabă cu tine, să fim serioși, cine s-ar lega de mine așa pe degeaba în văzul tuturor? laughing))

Răspuns Câştigător
| gugugugu a răspuns:

Am fost in Istanbul de foarte multe ori ca turist. Orasul este foarte cosmopolit, foarte frumos si foarte sigur. Am stat in diferite cartiere si toate au fost foarte sigure.Am umblat si cu masina personala si pe jos si ziua si noaptea. Am fost si de Revelion de vreo 2 ori. Este un oras european cu putin iz oriental. Nu mai intreba oamenii de pe internet daca sa mergi sau nu in vacanta. Pentru ca oamenii vin cu fel si fel de raspunsuri, care te vor face sa nu mai ai incredere in tine, sa devii paranoica si speriata de bombe sau sa te faca sa te razgandesti si sa nu mai mergi. Asa ca du-te linistita in vacanta ca nu vei pati absolut nimic. Daca mai ai si prietena cu tine, e foarte bine.

| Elena990 explică (pentru gugugugu):

Pentru asta cred că te declar câștigător, vorbesc de foarte mult timp cu o prietenă din Turcia happy

28 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Are dreptate. E bine sa mergi cu un grup organizat. Ea nu spune asta pentru ca se uita la acele filme ci din realitate.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Cam care ar fi realitatea? Umbla turcii cu pistoale prin Istanbul?

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Nu umblă cu ele, le tin sub tejghea.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

Aha, de aia nu sunt turiști în Istanbul, îi împușcă turcii pe toți.

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Incearca sa furi ceva din bazar de la un turc.

| suntserios a răspuns (pentru darrio2007):

De ce as fura?

| darrio2007 a răspuns (pentru suntserios):

Am spus-o la modul general. Cu ani in urma era moda de mers la turci. Unii nu cumparau din bazar dar veneau cu marfa.

| Violleta2022 a răspuns:

Mama ta are perfecta dreptate fiindca a citit si stie ce se intampla la turci.
Pleaca acolo insotita de mama ta sau de un barbat, fiindca nu esti safe!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Istanbul e unul din cele mai turistice orașe din lume....nu te răpește nimeni nu ești în vreun oraș dubios din Mexic sa fim serioși.

Întrebarea e de ce vrei sa te chinui 15 ore cu autocarul când avionul face 1h

| ioana748 a răspuns:

Poate ar fi bine sa asculti intuitia mamei tale.Am inteles, ai 18 ani, esti majora, dar nu despre asta i vorba. Puteai sa ai si 30, ideea este ca mergi Intr un spatiu cu o cultura diferita unde femeia nu are valoare nici cat catelul lui nea Gheorghe din lant.
Mergi insotita sau cu un grup.Da, daca te simt ca esti singura si a nimanui exista riscul ca cineva sa dea un telefon si niste albanezi draguti sa te sedeze si sa nu mai stii de capul tau.
Incearca sa fii responsabila cu propria viata si gandeste te si la mama ta.
Filmele la care se uita dansa sunt parfum pe langa ce ti s-ar putea intampla in realitate.
Este adevarat ca ai fi drogata si nu ai intelege mare lucru, nici nu ai sti unde esti si mori in vise de supradoza.
Ma rog, as fi mai dura in exprimare ca sa intelegi, dar ma abtin.
Sper sa iei hotarari bune si inspirate pentru viata ta.
Daca tot esti majora...te instiintez ca nu traim Intr o lume de basm.
Iti spun si tie cum i-am spus si lui fiu miu cand a facut 18 ani,, Welcome in this strange world.,,
Sa fii sanatoasa si viata frumoasa in continuare ❤️

| Elena990 explică (pentru ioana748):

Chiar dacă aș face un zbor de o oră și la aeroport o să fiu așteptată de o altă prietenă?

| ioana748 a răspuns (pentru Elena990):

E ok asa. Sa fie o prietena de incredere.
Era bun si un baiat cu voi, dar sa incercati sa va imbracati ultrahipersimplu.
Nu este obligatoriu sa se intample ceva, insa exista probabilitatea si este bine sa stii.
In rest, stii deja, sa nu bei nimic de la nimeni, daca ai uitat paharul pe masa si nu ai fost atenta, nu mai consumi din el. Daca esti servita cu ceva te scuzi si refuzi politicos.
Daca va intreaba cineva, sunteti cu parintii dar acum va plimbati putin.
Vacanta frumoasa.❤️

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Este că nu ai fost niciodată în Istanbul și te ai hotărât să scrii niste tâmpenii la întrebarea asta. Așa e? Și pe urmă te iei la vorbe cu alti useri cu vai ce de că.cat sunt eu cand voi răspundeti mizerii din astea fara sens

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Si da, stiu ca imi vei da ignore.
Asa au facut o toti oamenii mici de pe TPU care nu au fost in stare sa recunoasca cand ai scrii tampenii prin raspunsuri si au fost corectati.

| ioana748 a răspuns (pentru suntserios):

Buna,
Da,sunt micuța de statura, intr adevar.
happy

| suntserios a răspuns (pentru ioana748):

Haha, ce gluma buna.
Intre timp raspunsul tau apocaliptic despre Turcia ramane acolo sa dezinformeze.

| Dragobeta a răspuns:

De ar fi numai pistolul! E mai periculos "pistolul" din pantaloni.
Eu am fost cu cativa ani in urma cu parintii. Batrani. Patronul hotelului unde ne-am cazat mi-a pus mana pe fund de cateva ori fara sa se jeneze de parinti. Pentru ca nu i-am raspuns avansului, a doua zi dimineata ne-a dat afara din hotel desi platiseram pentru 3 nopti. Ne-am intors in tara cu primul autocar. Nu am mai vizitat nimic.
Mergi cu un grup.

| IrinaMihaela15 a răspuns:

Nu cunoști orașul, nu știi care sunt zonele safe și care nu. Dacă îți iei hotelul intr o zona vai capul ei fără să ți sai seama? Te plimbi singura pe strada, se vede pe tine ca ești turist, oamenii ori o sa ți fure lucrurile, ori o sa te urmărească. Dacă luai lecții de autoapărare, karate ce vrei tu erai safe singura, asa e bine sa ți iei o prietena cu tine.

Ai merge singura prin ferentari? Mergi doar pe bulevarde pe unde e aglomerat, ai merge singura? Te-ai îmbracă sexy (asa cum 100% vrei sa faci în Turcia) și sa te duci prin ferentari?

| Elena990 explică (pentru IrinaMihaela15):

Păi faza e că nu o să fiu singură, adică o să fiu așteptată de o prietenă în aeroport

| suntserios a răspuns (pentru Elena990):

Te prostesc oamenii ăștia care răspund aici pe fata. Niciunul nu cred că a pășit vreodată în Istanbul. Orașul e mega turistic și la fel de sigur care majoritatea orașelor din Europa mai ales în zona centrala.

Nu știu ce ii apucă pe unii să zică de pistoale, de răpiri, droguri, filme și săbii samd

| AlexSM86 a răspuns:

Elena, cauta agentii care organizeaza excursii in Istanbul cu ghizi. In felul asta, nu vei fi singura, ci intr-un grup si ei vor sti cel mai bine la ce obiective interesante sa te duca. Ar fi cu atat mai bine sa iei cu tine si prieteni. E mai fun cand ai cu cine sa impartasesti experientele astea.

| SpoiledBrat a răspuns:

E ca și cum ai merge ca persoana homo in Iran, ai ajunge pe gorehub in câteva ore

| Elena990 explică (pentru SpoiledBrat):

Ai fost vreo dată în Istanbull?

| SpoiledBrat a răspuns (pentru Elena990):

De multe ori și se scrie Istanbul așa ca idee

| Elena990 explică (pentru SpoiledBrat):

Așa ca idee, cum de nu ai ajuns pe gorehub?

| SpoiledBrat a răspuns (pentru Elena990):

Unu la mana sunt bărbat
Doi la mana habar nu ai ce e gorehub

| Elena990 explică (pentru SpoiledBrat):

Știu ce este gorehub, să fim serioși, și de ce ar fi venit un necunoscut la mine așa de-a-n cot dacă practic nu-i dau atenție nici cu privitul laughing Și persoanele alea pe care le-ai văzut dumitale pe gorehub, sigur ăia au umblat cu cămătării și alte încurcături laughing