| ok47 a întrebat:

In iunie voi pleca in concediu in Spania cu prietena mea. As vrea sa inchiriem o masina acolo dar exista o problema. Am vazut pe site-uri de inchirieri varsta minim 25. Am inteles ca se achit taxe pentru soferi tineri dar treaba sta cam asa. Eu am 20 de ani si 1 an jumate de permis si ea are 22 de ani si 6 luni de permis. Are cineva idee daca putem inchiria? Si cat ar trebui sa dam garantie? Din aeroportul din Madrid vrem sa o luam si sa o lasam tot acolo. Perioada 8 iunie-23 iunie.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Varsta minima e de 25 ani doar la unele masini, de obicei cele mai scumpe sau mai puternice.

La o masina din clasa mica, varsta minima e de obicei 21 ani si minim 1 an de permis, deci nu va incadrati niciunul.

Garantie e in functie de masina si de firma, variaza de la 2-300euro in sus.

| mihai69 a răspuns:

Cel mai sigur este să contactezi direct câteva companii de închiriere și să îi întrebi. Nu cred să nu găsești ceva, doar că nu știu dacă merită costul. Poate e mai bine să faceți o rută care să cuprindă taxiuri + transport în comun.