| gabryelle a întrebat:

Buna seara TPU.am mare nevoie de ajutorul vostru.de Pasti plec in Germania prima data cu avionul.biletul vreau sa il iau de acum online sa ies mai ieftin.problema este ca nu ma pricep ce si cum, nu stiu de unde, nu stiu un site de incredere, un site unde sa ma interesez daca accepta la bord persoane cu handicap si in ce conditii.am incercat la blueair dar nu pot suna ca este numar cu supra taxa iar la agentiile din oras sunt foarte scumpe biletele.
Va rog sa ma ajutati cu cat mai multe sfaturi.multumeschappy

4 răspunsuri:
| didiDia a răspuns:

Ciau, Gabriela. Poti sa mergi pe unul din site-urile http://www.esky.ro/ ( e in romaneste) sau http://www.fly.co.uk/ (e in engleza). Mai intai completezi campurile referitoare la orasul de plecare, orasul de sosire, data plecarii, iar in cazul in care vrei sa cumperi bilet dus-intors vei introduce si data intoarcerii. Apoi dai sa iti caute zboruri cu particularitatile cerute de tine. Te uiti la zborurile afisate de site si iti alegi care iti convine. Dai click pe zborul cel mai convenabil pentru a vedea detalii si faci procedura pentru a cumpara biletul pe internet. Iti va cere nume, adresa, parca si un nr de telefon(mie asa mi-a cerut cand am comandat la wizzair), adresa de email. Neaparat sa dai adresa de email pentru ca iti va trimite biletul pe email. Te mai intreaba daca vei avea bagaj pentru cala(parca poti alege intre 0, 1 si 2; bagajul pentru cala e cel mare ce poate sa aiba maxim 22-25 de kg). La companiile aeriene low cost(cum e wizzair) te lasa doar cu un bagaj de mana care trebuie sa aiba maxim anumite dimensiuni( bagajul de mana il iei cu tine in avion si se pune in locul de deasupra capului pasagerului; de aceea nici bagajul de mana nu trebuie sa depaseasca anumite dimensiuni, iar ca greutate, are voie sa fie maxim 10 kg). In bagajul de mana nu ai voie sa ai obiecte ascutite(ex: foarfeci, cutite), lichide mai mult de 100 ml(preferabil sa n-ai deloc lichide in bagajul de mana; se considera lichid chestii de genul apa, suc, sapun lichid, inclusiv spray). Cred ca nu mai e nevoie sa spun ca nu ai voie absolut deloc sa transporti cu avionul(deci n-ai voie in niciunul din bagaje sa ai asa ceva) droguri, explozibile, substante inflamabile etc. Or sa te verifice mai intai pentru bagajul de cala, il cantaresc, iar apoi te verifica pentru bagajul de mana si te verifica si pe tine ca om sa vada daca nu ai cutite sau chestii periculoase asupra ta(ascunse in vreun buzunar etc.). In functie de compania aeriana, te vor pune sa iti dai jos: geaca, incaltamintea, chestii ce ai la gat(mai putin bijuteriile; deci daca tii la gat un portmoneu mic sau un aparat foto, le vei da jos si vor fi verificate). Vei trece apoi fara chestiile pe care le-ai dat jos printr-o poarta si chestiile pe care le-ai dat jos vor trece si ele prin ceva chestie ca un fel de poarta. Dupa ce personalul aeroportului s-a asigurat ca nu ai chestii periculoase, poti sa iti iei inapoi chestiile ce le aveai asupra ta( papucii, geaca, chestiile de la gat) si bagajul de mana. O sa-ti dea biletul dupa ce verifica bagajul de cala, dar la fiecare poarta unde e personal al aeroportului o sa te verifice daca ai bilet si sa ai pasaportul la tine. Este posibil sa-ti mai verifice pasaportul si in aeroportul destinatie. In rest, ce sa mai zic? Sper sa-ti placa sa mergi cu avionul, pentru ca mie imi place. E tare faina senzatia aia cand avionul decoleaza si simti un gol in stomac. Apoi ajungi aproape de nori, apoi intre nori, iar in final deasupra lor. Cand se apropie calatoria de sfarsit, avionul coboara incet incet, iar cand e deja pe pamant, aproape de aeroport, merge cu viteza la nivelul solului. Atentie: daca duci laptop cu tine, sa le spui sa nu-l iradieze pentru ca radiatiile cu raze X(parca X sunt) il distrug. Calatorie placuta!

| didiDia a răspuns:

Am uitat sa-ti spun ceva. Intr-una din calatoriile mele cu avionul, cand am mers cu Wizzair, a fost cu mine in avion si un tanar in scaun cu rotile. Nu stiu daca a platit ceva in plus sau daca a trebuit sa completeze ceva foi ca sa poata calatori in scaun cu rotile in avion. De asemenea, nu stiu la ce handicap te referi tu, dar poate totusi te ajuta ca ti-am zis lucrul asta pe care-l stiu.

Răspuns utilizator avertizat
| AsTheLove a răspuns:

Sorry!:p dar nu stiu.din pacate...multumesc macar pentru detalii.le tin minte!