| saidmuscatete a întrebat:

Buna seara TPU, am și eu o întrebare, am găsit o mașina sa o cumpăr din Germania, întrebarea mea este câți bani pot avea asupra mea in aeroport fără sa ii declar? Plec cu încă 2 persoane deci nu ar fi o problema sa împărțim suma între noi. Va mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Potyi sa ai max 10 mii dolari, euro. Deci daca ai mai mult de 10 mii, si mai esti cu inca 2 persoane, dai alora, tii 9 mii sa fii ok.Acum depinde si cine is cele 2 persoane, ca ar putea sa nu-ti mai dea banii cand iesi din aeroport laughing
Deci daca ai sun 10 mii nu trebuie sa declari nimic, deci nu spui nimanui nimic, nu iti face nimeni nimic.

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Maxim 10.000 euro cash, de persoana.
Daca pleci cu altcineva impartiti banii, ca de-i tii tu pe toti, tu platesti vama ca ai depasit limita permisa.

Vezi ca vanzarile astea doar pe cash sunt cu risc mare, putand fii o masina furata, sau foarte uzata dar modificata la kilometraj, ori vine unul sa-ti i banii sa-i numere si apoi fuge cu banii, altul cu masina si ramai cu buzele umflate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

10000euro cash.
Dar nu vad de ce ai pleca cu banii și nu ai face un transfer bancar

| saidmuscatete explică (pentru suntserios):

Este persoana fizica cel care vinde și nu știu in cât timp între bani

| doctorandus a răspuns:

Stii ca exista grupuri de infractori care fac pe politaii, va cer actele la control, va controleaza banii si pe urma fug cu banii?

| LauraAdriana369 a răspuns (pentru doctorandus):

La ce film te-ai uitat?
Și dacă s-ar întâmpla asta, sa te oprească asa zisul "politist" în baie când faci pipi și tu la ordinul lui scoți banii și ii dai?
Politia controlează bagajele și ce ai asupra ta doar la punctul de control, și la punctul vamal doar documentul de identitate/pașaport.
Pentru restul, e decizia ta cât de naiv ești.

| doctorandus a răspuns (pentru LauraAdriana369):

Nu mi s-a intamplat mie personal.

Am vazut asta la emisiunea olandeza cu infractorii dati spre identificare de catre public (Opsporing verzocht).

Răspuns utilizator avertizat