| DennK a întrebat:

Am câteva întrebări pentru cei care sunt sau au fost plecați din țara, in special ma interesează Germania și UK. Plănuiesc sa plec cu părinții in Germania, am găsit chirie, job pentru mama (și pentru mine, sunt convinsă ca voi găsi ceva), iar cineva ne-a spus ca tata se poate muta cu pensia acolo, din moment ce ne stabilim definitiv, vreau sa știu dacă este adevarata aceasta informație, ca in Germania pensia minima este 700€. Alta întrebare, legată de studii, eu dau bacul in Iulie. Am fost pe profil turism la un liceu economic. Ma pot înscrie la o facultate acolo? Cum se procedează? Despre ce sume este vorba? Diploma atestatului meu de turism(certificata internațional) va mai fi recunoscuta, sa pot lucra in domeniu, între timp continuându-mi studiile (tot in domeniul turismului)? Multe persoane ma descurajează și ma îndeamnă sa rămân in țara și sa îmi văd de treaba mea, dar eu lucrând aici, nu-mi vor ajunge niciodată banii ca sa ma pot întreține, Ba mai mult, părinții mei vor trebui sa ma ajute. Dar totodata sunt persoane care ma susțin și ma îndeamnă sa plec, ca in țara asta nu voi avea viitor, pe când intr-o alta țara voi reuși sa strâng bani și sa ma realizez. Acum spuneti-mi voi, ce experiențe ați avut voi peste hotare? Mulțumesc.
Scuzati-mi eventualele greșeli, oboseala își spune cuvântul.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Ca sa te muti in Germania trebuie sa fi inregistrata la primarie, apoi sa lucrezi timp de 3 luni pentru a avea fluturasii de salariu pentru a putea dovedi atunci cand inchiriezi locuinta. Proprietarii cer asta cat si 3 chirii. Sper ca parintii tai au fost instiintati de asta, daca spui ca deja aveti locuinta.
Se ia pensie de 700 euro pentru cei care au lucrat in Germania, tatal tau cat a lucrat in Romania se va lua echivalentul in euro pe cat a lucrat in Romania.
Daca nu stii germana la nivel de C2 nu poti aplica la facultate, acolo nu se preda in engleza. Daca nu stii limba, va trebui sa te inscrii la cursurile de integrare a invatarii limbii germane si abia dupa ce parcurgi toate modulele de A1, A2, B1, B2, C1 si C2 abia atunci poti aplica si la facultate. Desi nu merita, poti invata pana la B2 si poti face un Ausbildung adica cursuri de specializare in ceea ce iti place, iar acestia iti gasesc si loc de munca din start.

Este greu la inceput, desi usor se pot face toate. Succes!

| DennK explică (pentru MihaelaDart):

Tatăl meu e pensionat pe caz de boala, iar cu facultatea știu sigur ca exista facultăți cu predare engleza, cel putin din ce am citit pe site-urile facultăților. și cu locuința, nu, nu ni s-a spus asta, ni s-a spus doar prețul, altceva nu s-a pus in problema... Mulțumesc pentru informatii

| MihaelaDart a răspuns (pentru DennK):

Locuiesc in Germania și de facultăți cu predare în engleză nu am auzit. Astfel puteam să mă apuc și eu de una. Profesorii nemți de la institutul de integrare și învățarea limbii ne-au spus că pentru a urma o facultate sau un master îți trebuie germana la nivelul C2.

| Alynescu22 a răspuns:

Eu sunt in Essen in Germania si da daca ai ocazia sa pleci ai grije sa no ratezi si nu mai asculta ce spun alti mai ales sfaturi de la oameni care se multumesc cu ceva in stomac si ceva sa dea pe gat atata si pensia se calculeaza in functie de venit iar el daca se muta ia tot pensia aia din tara pe card da te poti inscrei si orice diploma este bna aicia dar daca vreti sa veniti toti iti trebuie multi bani actele se fac unde iti iei chirie si costa pana in 100e

| DennK explică (pentru Alynescu22):

E pensionat pe caz de boala, are 43 de ani... cum se calculează?

| Alynescu22 a răspuns (pentru DennK):

Din ce stiu nu se calculeaza doar se muta aicia tot cu pensia care o are in tara