| anonim_4396 a întrebat:

deci,pe cate saptamani se face abonamentul de microbuz in luna aprilie, avand in vedere ca pe 17 aprilie e a doua zi de Paste si e liber iar pe 18 si 19 aprilie mergem la liceu iar tocmai pe 20 aprilie se ia vacanta de Paste.
Funda.
P.s sunt eleva la liceu si fac naveta.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

In mod normal abonamentul se face pe zile calendaristice, si nu pe zile lucratoare sau scolare.
Abonamentul se face pe o luna (adica 4 saptamani, unde saptamana se calculeaza la 7 zile). Abonamnetul nu se face pe 30 sau 31 de zile.
Abonamentul se mai poate face si pe doua saptamani (adica 14 zile calendaristice).
Posibil sa existe si abonamente pe o saptamana (adica 7 zile).

Cel mai bine este sa iti faci timp si sa mergi la sediul firmei de transporturi cu care circuli tu, si sa-i intrebi personal. Iti iei un pix si o hartie.