| andreea00e a întrebat:

Vreau sa merg in Franta la anul.Voi avea 17 ani si cateva luni pe atunci. Merg neinsotita si vreau sa aflu de ce am nevoie, ce trebuie sa fac. Daca a mai fost cineva in aceasta situatie si poate sa imi dea mai multe informatii
Ce companii aeriene accepta un minor neinsotit? Cat valoreaza taxa pentru ca sunt neinsotita?
Pot merge doar cu procura de la ambii parinti sau e nevoie si de pasaport? Orice detalii mi-ar fi de folos
Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Recent s-a cerut schimbarea regulilor de călătorie în străinătate pentru minori.
E posibil ca acum să fie permis să poți zbura fără însoțitor.
http://www.mai.gov.ro/......%20248.pdf
Din păcate, nu știu sigur dacă s-a votat...
Pentru minori neînsoțiți se percep taxe doar pentru cei sub 14 / 16 ani, în funcție de compania aeriană. La 17 ani, nu mai dai nimic în plus.

| IoanaIonuca a răspuns:

Nu poti sa mergi neinsotita. Trebuie sa ai o persoana majora cu tine, iar aceea persoana va avea nevoie de cazier si de imputernicire de la parinti + semnaturile lor. Cu pasaportul nu mai retin cum a fost, poate te ajuta altcineva in legatura cu asta. Eu am fost in Italia, am avut si asigurare de sanatate. Nu cred ca e obligatorie big grin

| Ωmega a răspuns:

Poti Merge doar cu buletinul avand in vedere ca mergi intr-o tara din UE.
Insa iti va trebui semnatura ambilor parinti.
Aici te lamuresti cu tot ce trebuie:

https://www.politiadefrontiera.ro/......ri-59.html

Drum bun.