| Petrescu_Robert_1995 a întrebat:

Buna,vreau sa merg in Israel, dar am o nelamurire. Acolo cat costa alimentele, vreau sa stiu daca sunt scumpe fata de moneda de acolo si cat valoreaza costul unor exemple de alimente in RON. Funda pentru cel mai bun raspuns!

2 răspunsuri:
| premierevideo a răspuns:

Daca e sa facem o comparatie cu Romania, alimentele costa poate o idee mai mult.Alimentele se impart in HALAVI ( produse lactate) BASARI ( produse din carne) si PARVE ( neutre: paine, oua, fructe, legume, etc. )

In general, la micul dejun se servesc lactate si produse neutre. S-ar putea sa cautati un salam sau o sunca si sa nu gasiti. Dar varietatea de HALAVI si PARVE e atat de mare, incat nu veti sesiza lipsa. Asa cum seara s-ar putea sa nu gasiti branzeturi. In nici un caz NU VETI GASI CARNE DE PORC in meniul de hotel.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce ti-a spus "premierevideo" gasesti aici: http://www.tuktuk.ro/2011/05/10-informatii-practice-despre-israel/
Aici poti vedea un afisaj cu preturi: http://www.imperatortravel.ro/......stina.html
Paritatea este 100 shekel (ILS) circa 105 ron.