| Ali29 a întrebat:

Buna! Vrem sa mergem la munte un weekend(cu clasa, 30 de persoane). Am vrea sa mergem cu trenul pentru ca este gratis. Imi puteti spune cateva pensiuni(Bușteni, Brașov etc) la care ati fost si voi. Vrem mic dejun, prânz si cina.
PS: Sa fie gara aproape
PS2: Imi puteti spune si cat a costat?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca trenul va costa gratis, nu la fel este cu mesele si cazarea.
La cel mai ieftin restaurant, cele 3 mese pe zi va costa peste 60 lei/zi, iar cazarea pe noapte va costa minim 40lei. La asta se mai adauga transportul de la tren la cazare si inapoi (minim 20lei/presoana)
Ca urmare, o asemenea deplasare va costa MINIM 220lei/persoana, dar poate fi multiplu.

| Silwian a răspuns:

Wow gratis? .hmm..gratis pentru voi...dar Intr un fel plătim cu toții!( Ce porcărie ...scuza mă nu sunt frustrat dar mi se pare total aiurea chestia asta de gratuitate.sunt curios. daca vreo ..nustiu sa zic 20 de școli clase ma refer care s ar decide sa meargă in același weekend la munte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Silwian):

Am fost recent în București, cu trenul, dar m-am crucit când am văzut in gara de nord ce aglomerație era la trenurile CFR. Erau grupuri de tineri, echipe de fotbal, care ocupau singuri doua vagoane. Eu am mers cu tren privat ( regio călători) și nu a fost deloc aglomerat.