| GEORGEGEO5 a întrebat:

Bună ziua, la trenul astra trans carpatic se poate lua bilete din tren?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da, pentru ca nu toate garile au case de bilete de-ale lor, fiind private.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Biletele se iau online de pe site-ul agentiilor de transport, sau de la casele de bilete din gara.

Controlorii nu mai au optiunea sa vanda bilete in tren, fiindca s-a eliminat aceasta obligativitate, ca sa nu mai fie atacati si jefuiti fiindca aveau bani la ei.

In tren exista controlor si un jandarm sau politist, care nu vand bilete, dar care pot da amenda pentru ca nu ai bilet.

| Dragobeta a răspuns (pentru Violleta2022):

Violletaaaaaaaaaaaaaaaa, nu mai scrie tampenii!
In trenurile private insotitorii de tren (controlorii cum le zici tu) sunt dotati cu POS-uri si aparate de eliberat bilete. Se pot plati atat numerar cat si cu cardul dar numai contactless. Firmele private de transport pe calea ferata nici nu au case de bilete pe traseu. Am vazut doar in trei orase si nici acolo pentru toate firmele. Nici in Bucuresti. Nu traim in tara aia bananiera in care ai plecat tu.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, la toate trenurile private.Și la CFR se poate, dar e cam dublu decât cel de la casă.

| carevaescu a răspuns:

Poti lua din tren

| Dragobeta a răspuns:

La orice tren privat (orice tren in afara de CFR) poti lua bilet din tren la tarif normal. De altfel, nici nu au case de bilete in toate garile.
Se poate lua din tren si la CFR dar la oret mult mai mare.
Neglijeaza ce spune Violeta.

| ZokoZEW a răspuns:

Poți achiziționa bilete pentru trenul Astra Trans Carpatic în avans, fie online, fie de la ghișeele stațiilor feroviare.

| RaiderX a răspuns:

Nu poți decât online sau la ghișeu.