| AndaCasu a întrebat:

Buna ziua TPU, am si eu o intrebare..mai ales pentru cei care au trecut prin situatii de genul.
Peste o saptamana am sa plec cu parintii mei in Italia in vacanta..la iesirea din tara o sa fiu cu ambii parinti. Intrebarea mea este: pot sa vin inapoi in Romania singura? Eu ma intorc dupa circa o saptamana iar parintii mei raman mai mult. Vreau sa vin cu Wizz-air ul inapoi, am 17 ani. Pot sa intru in tara fara parintii si fara procura? Urgeeeent! Dau funda, multumesc!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate intra in tara singura, fara declaratie (nu procura), numai cu cartea de identitate, declaratia este necesara doar la iesirea din Romania.

| alexandrateaca a răspuns:

Nu, trebuie sa ai de la parinti semnatura

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru alexandrateaca):

Zice cine?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Poti. Esti cetatean roman si ai dreptul sa te intorci in tara. La iesire e necazul nu la intrare.

| mihai69 a răspuns:

Poți; nu trebuie să mai faci nicio formalitate la compania aeriană:
http://wizzair.com/ro-RO/useful_information/booking_children
La intrarea în aeroportul italian de plecare nu ți se va cere decât pașaportul (sau cartea de identitate) și boardin-pass-ul.