| Florin_Razvan_1999 a întrebat:

As dori in Iulie sa plec in Italia. Am varsta de 16 ani.O sa plec cu o ruda care transporta persoane Romania-Roma. Din cate stiu pentru iesirea din tara trebuie procura pe numele soferului, dar la intoarcere trebuie sa am procura persoanei cu care ma intorc? P.S: Nu ma intorc cu aceeasi persoana. FUNDA!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema daca nu te intorci cu persoana trecuta in declaratia notarila (nu este procura), te poti intoarce si cu alta persoana sau chiar singur.
De altfel in declaratie se poate trece la intoarcere alta persoana, chiar la modul general, respectiv persoanalul de bord de pe avion sau tren ori conducatorul auto.

| Florin_Razvan_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Dar ce acte imi vor cere la vama ( la intoarcere)?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Florin_Razvan_1999):

Este destul sa prezinti cartea de identitate sau pasaportul, cu acestea dovedesti cetatenia romana si domiciliul si sunt obligati sa-ti permita intrarea in tara.
De altfel, la inapoiere, nimeni nu-ti mai cere declaratia.

| Florin_Razvan_1999 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc mult.mi-ai luat o piatra de pe inima big grin