| Lamasanu a întrebat:

Bună ziua TPU.
Vreau ca la această întrebare să îmi răspundă cineva care știe sau a trecut prin asta și îmi poate răspunde.
Sunt din Suceava și Vineri, pe 4 Martie, vreau să plec cu Mașina la Livorno, Italia, pentru ca apoi să iau Feribotul sau Vaporul și să merg în Sicilia Palermo ca destinație finală.
Eu deja m-am programat la Feribot.
A costat 65 Euro cu tot cu Pat!
Întrebarea mea este!
De la ieșire din țară pe la Vama Petea, până în Italia, există taxe de drum sau de autostradă?
Și dacă da, cât ar costa și unde se plătește?
Și Vinieta se ia din benzinării?
Sau îmi puteți da și alte detalii.
Ofer Funda.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de traseul pe care vei merge.
La trecerea granitei te poti interesa si deseori poti plati vigneta valabila printr-o tara intreaga, de la granita la granita, pe toate drumurile.

| Lamasanu explică (pentru Bula):

Bine, Vigneta ca Vigneta.
Dar taxe de drum ai stii sa fie?
Pai de la granita cu Satu Mare as iesi in Ungaria si Dupa Slovenia si Italia

| Bula a răspuns (pentru Lamasanu):

Fiecare tara, ruta are reguli diferite.
Regulile tarilor le poti afla la granite, la intrarile in tara respectiva.
Tot acolo poti plati si pentru traseul dorit (sau universal, pentru intreaga tara, pe o durata).

| darrio2007 a răspuns:

Sper ca nu vrei sa pleci cu Dacia aia la care vrei sa-i pui numere galbene.

| Lamasanu explică (pentru darrio2007):

Nuuu. Am o altă masina mai buna

| Lamasanu explică (pentru darrio2007):

Dacia i-o las lui Varumiu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In Ungaria platesti huvinieta. Vreo 15 euro. Poti sa o iei din benzinarie Romania. E si pe net

In Slovenia din nou vinieta. 8 euro pe o saptamana.

In Italia nu e vigneta. Dar daca mergi pe autostrazi cu plata, trebuie sa platesti la iesiea de pe autostrada. Tariful e pe kilometrul de autostrada, calculat de la intrare pana la iesirea din autostrada. Poti merge si pe drumurile statale (SS), Fara taxa

Presupun ca mergi cu masina, nu duba tir. Preturile sunt altele.

Mai e ruta prin serbia, sau Austria.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vinieta de Slovenia am luat o de la prima benzinarie din Slovenia. Iti da un sticker care trebuie pus in geam