Care credeti ca sunt cele mai ieftine destinatii de Sarbatori?

Cele mai ieftine pachete turistice pentru Crăciun variază între 72 de euro şi sar de 500 de euro, în cazul destinaţiilor externe, al căror tarif acoperă şi transportul cu avionul. Pentru cei care nu vor să petreacă sărbătorile într-un mod convenţional, MONEY.ro a realizat un top al celor mai avantajoase oferte interne şi externe de Crăciun, care nu depăşesc un buget de aproximativ 500 de euro.

Top 3 - dominat de destinaţii interne

1. Un sejur în Grecia, la Nea Kallikratia, operat prin agenţia Carpe Diem Travel costă 72 de euro. Tariful acoperă cazarea în cameră dublă, pentru 3 nopţi la un hotel de două stele şi micul dejun.

2. Dacă vrei să îţi petreci Crăciunul la Poiana Braşov, poţi să alegi un sejur de 83 de euro, operat prin agenţia Bliss Travel. Tariful implică 3 nopţi cazare în cameră dublă, demipensiune, cină festivă.

3. Cu circa 102 euro poţi opta pentru un sejur de Crăciun la Sinaia, operat prin aceeaşi agenţie de turism. Tariful implică 3 nopţi cazare în cameră dublă, într-un hotel de 4 stele, cu mic dejun, şi cina festivă de Crăciun.

4. Un sejur de Crăciun în Halkidiki costă 103 euro. Destinaţia este operată prin agenţia Carpe Diem Travel. Tariful acoperă 2 nopţi cazare în cameră dublă, la un hotel de 4 stele, mic dejun şi cină.

Bran, Sighişoara, Predeal, oferte de Crăciun sub 150 de euro

5. Dacă vrei să îţi petreci Crăciunul la Bran, agenţia de turism Marshal Turism operează un sejur de 120 de euro la această destinaţie. Tariful include 3 nopţi cazare, în cameră dublă cu mic dejun, într-un hotel de 3 stele, şi cina festivă de Crăciun.

6. Cu 135 de euro poţi merge de Crăciun la Sighişoara sau la Poiana Braşov, prin aceeaşi agenţie de turism. Astfel că, poţi alege între un pachet care include 3 nopţi cazare în cameră dublă cu mic dejun şi cină tradiţională din ajun de Crăciun, într-un hotel de 3 stele la Poiana Braşov, şi 3 nopţi cazare cu mic dejun, masă festivă de Crăciun, într-un hotel de 4 stele din Sighişoara.

7. Următoarea poziţie din top este adjudecată de oferta de Crăciun la Predeal a agenţiei Alltur. Cu 145 de euro beneficiezi de 3 nopţi cazare în cameră dublă, all inclusive, brunch tradiţional românesc în 24 decembrie, dejun de Crăciun, brunch arăbesc.

8. Cu aproximativ 153 de euro poţi opta pentru un sejur în Masivul Parâng. Astfel că, 4 nopţi cazare cu mic dejun inclus, 3 cine, masa festivă în seara de ajun, masa festivă în prima zi de Crăciun la prânz costă 660 de lei, prin agenţia de turism Bliss Travel.

9. Un sejur de 3 nopţi la Gura Humorului, operat prin agenţia Carpe Diem Travel costă 191 de euro. Tariful acoperă 3 nopţi cazare într-un hotel de 4 stele, mic dejun şi cina în 24 şi 25 decembrie.

Bulgaria, surclasată doar de Grecia la cele mai mici tarife de Crăciun

10. Agenţia de turism Round Trip Club operează un sejur în Bulgaria cu 216 euro. Tariful include 3 nopţi cazare într-o cameră dublă, la un hotel de 4 stele din Sf. Constantin şi Elena. Mai mult, preţul acoperă micul dejun şi cina şi accesul la piscina interioară cu apă minerală fierbinte.

11. Un sejur de 3 nopţi, într-o cameră dublă la un hotel de 4 stele din Viena şi 2 nopţi la un hotel de 3 stele din Budapesta costă 299 de euro, operat prin agenţia Karpaten. Tariful acoperă şi transportul cu autocarul Bucureşti-Viena şi retur.

Egipt, Budapesta, Praga, Viena, destinaţii sub 500 de euro cu transport inclus

12. Dacă vrei să vezi Egiptul de sărbători, cu un buget de aproximativ 300 de euro, atunci ai de ales între 2 oferte ale agenţiei Komsi Travel. Astfel, 7 nopţi cazare la un hotel de 3 stele din Hurghada, demipensiune, asigurare medicală şi transport cu avionul Bucureşti-Hurghada şi retur, charter Tarom, asigurare medicală, toate acestea se ridică la 323 euro.
Cu 296 de euro poţi petrece Crăciunul la Sharm El Sheikh. Tariful acoperă 7 nopţi cazare la un hotel de 3 stele, demipensiune şi transport cu avionul Bucureşti-Sharm El Sheikh şi retur, precum şi asigurare medicală.

13. Crăciunul la Budapesta, cu transportul cu avionul inclus costă 310 euro, prin agenţia Europa Travel. Tariful acoperă 4 nopţi cazare în cameră dublă, la un hotel de 3 stele, cu mic dejun, şi transport cu avionul Bucureşti-Budapesta şi retur, operat prin compania Malev Hungarian Airlines.

. Un sejur la Praga costă circa 342 de euro. Oferta pentru această destinaţie este operată prin agenţia Travel Time şi acoperă cazare 4 nopţi cu mic dejun, la un hotel de 3 stele, cina festivă din ziua de Crăciun, şi transport cu avionul Bucureşti-Praga şi retur, prin compania Czech Airlines (CSA). Un sejur similar, în termeni de servicii şi preţuri este operat prin agenţia de turism Europa Travel.

15. Dacă eşti dispus să îţi bugetezi circa 500 de euro pentru vacanţa de Crăciun la Viena, poţi opta pentru un pachet care include 4 nopţi cazare cu mic dejun, la un hotel de 4 stele, 2 cine, transport cu avionul Bucureşti-Viena şi retur, operat prin compania Austrian Airlines. Oferta spre această destinaţie este operată prin agenţia Europa Travel şi costă 499 de euro.

Sarbatori fericite!

Articol oferit de

Alte articole interesante:

EXCLUSIV MONEY.ro>>Topul celor mai ieftine 10 pachete turistice pentru week-end

EXCLUSIV MONEY.ro>> Cât ai da ca să fugi de criză?

Topul celor mai ieftine croaziere operate de agenţiile locale. Află cu cât poţi pleca într-o croazieră ieftină la iarnă

EXCLUSIV MONEY.RO: Topul celor mai ieftine oferte externe de revelion pentru care mai sunt locuri disponibile

Răspuns Câştigător
| M.madallina a răspuns:

In sinaia, bran, moieciu...sunt multe oferte de sarbatori peste tot

5 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

La gura unei sobe cu un carnat infipt pe o tepusa... si, o ulcica de vin rosu fiert.

| alecs871 a răspuns:

Cea mai ieftina destinatie?
Cred ca pana la fotoliu in fata televizorului ( dar si acolo cred ca e cam scump, o sa se scumpeasca iar lumina :-s )

| DrViorel a răspuns:

Sunt nenumerate cabane care fac reduceri de pret extraordinare eu in Ardeal am vazut cabane foarte frumoase cu pregatiri si tot ce trebuie. te poti informa din revista,, Casa si Biroul"...

| n0name a răspuns:

Sincer.eu consider ca cel mai ieftin e sa stai acasa, sa iti faci mancare sa mananci o saptamana si toate cele traditii, colindatori... etc... vylyy

| Happy a răspuns:

Cel mai ieftin este acasa rolling on the floor