| alexya_8105 a întrebat:

Credeti in relatii la distanta?:* sarbatori fericite tuturor

17 răspunsuri:
| Rayyy a răspuns:

Nu, pentru ca in fiecare zi iti pui mii si mii de intrebari.
Sarbatori Fericite si tie.

| Romancutza a răspuns:

Relatiile la distanta sunt ingrozitoare. In fiecare zi esti nevoit sa privesti alte cupluri plimbandu-se de mana, sarutandu-se... si nu mai stii ce sa faci ca sa eviti astfel de imagini. Cel mai usor e sa nu te bagi intr-o astfel de situatie. Se poate intampla insa ca persoana pe care o iubesti sa plece la un moment dat pentru o perioada de timp. Sau poate pleci chiar tu si nu vrei sa dai cu piciorul dragostei vietii tale. Ce faci atunci pentru ca relatia sa supravietuiasca? Cum poti sa pastrezi dragostea unei persoane pe care n-o poti vedea si cu care nu te poti intalni?

Totul depinde de cat de mult iti doresti ca aceasta relatie sa mearga. Dragostea adevarata poate infrange orice distanta, daca vrei indeajuns. Nu cred ca stie cineva o reteta sigura, dar eu va pot spune cateva ponturi.

1. Comunicarea este cheia
In fiecare relatie, indiferent daca e una normala sau una la distanta, cea mai sigura cale pentru o evolutie pozitiva este comunicarea. Exista o multime de mijloace prin care te poti asigura ca procesul de comunicare ramane deschis. Sms-urile si convorbirile telefonice, chat-ul si e-mail sunt cele mai la indemana dintre acestea. Prin intermediul lor poti face ca gandurile si dorintele tale sa ajunga la persoana iubita. Povesteste-i ce ai mai facut, imparte cu ea gandurile tale pentru ca astfel se va simti mult mai aproape de tine, daca nu fizic, macar sufleteste. Acest lucru te va ajuta si pe tine sa o simti aproape, in ciuda kilometrilor ce va despart.

2. Trimite-i mici cadouri ca sa-i arati ca-ti pasa
Ii poti trimite o floare, o colectie alcatuita din scrisorile pe care ea ti le-a trimis aranjate artistic intr-un album, bijuteria ta cea mai draga... De fapt, poti alege orice crezi ca i-ar face placere fiintei iubite si ar determina-o sa se gandeasca la tine. Alegerea micilor surprize pe care i le pregatesti poate fi limitata doar de imaginatia ta. Angajandu-te intr-o astfel de sarcina nu te vei mai gandi tot timpul la distanta dintre voi. In plus, partenerul tau isi va da seama ca iti pasa. Chiar daca ii trimiti o simpla felicitare, va stii ca te intereseaza indeajuns incat sa-ti faci timp sa i-o spui. Nu costa mult sa-ti arati dragostea prin intermediul unui mic cadou. Crede-ma, micile atentii pot ajunge cel mai usor la inima!

3. Mentine-te ocupat
Nu poti sa stai pur si simplu si sa astepti pana cand va veti revedea. Daca nu se va intoarce la tine niciodata si iti vei da seama ca ai ramas deodata fara nici o preocupare, fara nici un scop in viata, nu te vei simti ingrozitor? Pentru a evita asta, trebuie sa-ti concentrezi atentia si pe alte lucruri in timp ce astepti. Incerca sa faci lucruri care te pasioneaza. Daca esti o persoana careia ii place sa stea in casa, poti citi carti. Asta te va ajuta sa te dezvolti intelectual si emotional. Poti alege sa stai in fata calculatorului si sa navighezi ore intregi pentru a invata diverse lucruri despre internet. Exista o lista nesfarsita de modalitati in care te poti mentine ocupat si depinde doar de tine pe care dintre ele o alegi. Nu uita insa ca "a fi ocupat" nu e o scuza ca sa uiti de zilele voastre speciale sau, mai rau, sa uiti chiar de persoana iubita.

4. Sinceritatea e cea mai buna strategie
Calea pentru a crea o legatura speciala si pentru a atinge adevarata intimitate intr-o legatura la distanta este sinceritatea totala fata de celalalt in adevaratul sens al cuvantului. Spunandu-i intregul adevar despre gandurile, sentimentele, nevoile, dorintele, neimplinirile, ingrijorarile tale persoanei iubite, vei construi gradual o zona de incredere si confort intre voi doi. Mentinerea armoniei si evitarea conflictelor prin autocenzurare poate sa mearga un timp, dar adevarul intotdeauna iese la iveala. Stiu ca poate fi dificil sa spui intregul adevar si uneori chiar infricosator, dar acest lucru va avea consecinte asupra tipului de relatie pe care ti-o doresti cu adevarat – o relatie cu toate cartile pe masa.

5. Valoarea adevarului
Adevarul este fundamental intr-o relatie deoarece consolideaza increderea si inlatura indoiala. Cand ai incredere in cineva nu-ti pui intrebari referitoare la motivele pentru care aceasta a actionat intr-un anume fel. Trebuie sa inveti sa fii sincer si sa nu lasi niciodata loc suspiciunilor, nesigurantei sau sentimentelor ciudate, pentru ca asta va duce la incheierea relatiei tale. Nu face comentarii negative si nu-i da sfaturi. Trebuie doar sa ai incredere in tine si in partener. Daca veti fi sinceri unul cu altul, atunci totul va fi ok. Aminteste-ti ca "dragostea nu da gres niciodata".

6. Angajamentul este o obisnuinta, nu un fapt care vine de la sine
In orice relatie e necesar sa inveti cum sa-ti iei un angajament si cum sa-l pastrezi. Cele mai multe relatii la distanta esueaza tocmai pentru ca cele doua parti implicate nu si-au putut respecta angajamentele. Angajamentul fata de o persoana va mentine pasiunea si focul care arde in interiorul vostru si va contribui la dezvoltarea relatiei.

7. Rabdarea e o virtute
Pentru a face fata unei relatii la distanta trebuie sa fii stabil si perseverent. Daca nu esti acest tip de persoana si esti implicat intr-o relatie la distanta, atunci ar fi bine sa inveti sa fii rabdator. Concentreaza-ti atentia asupra aspectelor pozitive ale relatiei si nu-ti pierde niciodata speranta. Sa arati ca-ti apreciezi partenerul si relatia si ca vei face tot posibilul ca aceasta sa mearga ii va da de inteles partenerului ca il iubesti cu adevarat.

8. Folosirea WEBCAM-ului
Webcam-ul poate fi folosit de cei care au computer acasa, dar si de catre cei care nu au. Acestia din urma pot merge la un internet café care are calculatoarele dotate cu camere web. O convorbire in timpul careia poti sa-ti vezi partenerul, fie si pe un ecran, te face sa il simti mai aproape.

9. Fa din ocaziile speciale ceva de neuitat
Nu fiecare zi e speciala, asa ca atunci cand una care chiar este se apropie trebuie sarbatorita indiferent cat de departe ati fi. Cand vorbesc de ocazii speciale ma gandesc la zile de nastere, aniversari de nume, Craciun, Anul Nou, Ziua Indragostitilor. In aceste zile speciale puteti avea o convorbire telefonica mai lunga decat de obicei sau puteti petrece mai mult timp impreuna pe chat. Daca nu va puteti intalni, cel putin puteti vorbi si petrece cateva momente speciale impreuna.

10. Bucura-te de viata!
Daca fiinta iubita este departe nu inseamna ca trebuie sa-ti lasi viata de izbeliste. Trebuie sa ti-o traiesti cu sau fara cel pe care-l iubesti. Ai langa tine familia si prietenii pe care nu trebuie sa-i neglijezi.

Relatiile la distanta sunt prin definitie considerate ca niste lovituri ale soartei. De aceea este important ca cei care se capatuiesc cu o asemenea relatie sa vada suferinta, dificultatile si distanta ca pe niste instrumente de cultivare a iubirii si de maturizare a relatiei. Nu uita ca suferinta ta se va sfarsi cand cel drag va fi inapoi langa tine. Pentru moment, bucura-te sa stii ca la x km departare este cineva care te considera atat de deosebit incat si-a asumat o relatie la distanta.

| Emma a răspuns:

Mdap...si sper ca am dreptatebig grin

Sunt implicata intr-una si as vrea sa mearga.happy

Funda?

| Sapphire a răspuns:

E foarte complicata treaba. Ambii parteneri trebuie sa aiba sentimente foarte puternice, incredere unul in celalalt, sa nu fie prea posesivi si gelosi, si totusi sa nu ii desparta mult prea multi km, de exemplu ea sa fie din Bucuresti iar el sa fie din alta tara. Asa sunt sanse mari ca relatia sa dureze putin. In schimb daca ii despart mai putini km, eu zic ca orice e posibil. Amandoi trebuie sa se implice foarte mult in relatie, iar cu rabdare si tutun poate pe viitor partenerii "se vor apropia", in cazul in care aici vine vorba si de o posibila casatorie.
Astea fiind spuse, cred in relatiile la distanta. Depinde si de personalitatile partenerilor dar si cat de mult sunt sustinuti de catre familie, prieteni sa reziste. Inainte de a te implica intr-o astfel de relatie trebuie sa cunosti si sa suporti toate consecintele daca vrei. E foarte greu.
Sarbatori fericite si tie!

| cryssa a răspuns:

Sincer.nubig grin
o sa se piarda pana la urmasad. pacat...

| Christina a răspuns:

Sarbatori fericite! :*
Nu, nu cred in relatiile la distanta. Stii cum se spune, ochii care nu se vad se uitawinking

| HelpBoy a răspuns:

Nuuuuuu

| alexya_8105 explică:

Nu am eu o relatie la distanta vroiam doar sa stiu parerea altora. am o relatie frumoasa si este din oras cu mine ne este foarte binewinking

| escape_5701 a răspuns:

Nu, nu cred.
Sarbatori fericite si tie!

| Aly359 a răspuns:

Sincer nu pentru ca nu dureaza mult si nu as avea niciodata o astfel de relatie funda? puppy dog eyes

| AlienKenny a răspuns:

Nu

funda?laughing

| Essekar a răspuns:

Nu, din cate am vazut eu chestiile astea nu tin niciodata, si am avut crede-ma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! happy Eu sunt mai curajoasa si cred in relatii la distanta! Iti pot da sfaturi... daca te sustine orice ai face, daca iti este alaturi chiar si la distanta, daca te face sa te simti bine si iti smulge defiecare data un zambet, este de bine! Tot ceea ce trebuie este sa aveti incredere maxima unul in celalat, sa aveti sentimente puternice si sa va respectati reciproc.Altfel nu se va ajunge la nimic!
O relatie la distanta ...cat timp?! Cat este posibil, dar odata si odata tot va veti intalnii, nu?! Mi se pare mai palpitant sa astepti pe cineva un timp, sa visezi la acea intalnire, lsa acea imbratisere, sarut a buzelor fierbinti...sa-l/sa-o astepti cu sufletul la gura si cu rasuflarea taiata!
Parerea mea! TU faci ceea ce simti! Eu asa sunt, gata sa incerc ceva nou si bun pentru mine! happy
O seara faina in continuare si tie sarbatori fericite! happy Tot ceea ce-ti doresti in noul an 2011 sa ti se-mplineasca! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, cred. Am o astfel de relatie de 2 ani, amandoi avem aceeasi varsta, iar distanta este mare si ne vedem rar, din cauza parintilor mei care sunt mai stricti dar ne intelegem si totul este binehappy
Depinde de fiecare persoana, oricum, iti doresc sa fii fericitahappy
Sarbatori fericite tuturorhappy

| alexandruf37 a răspuns:

Nu, deoarece te poate insela asa ca nu :d

| cristiusha a răspuns:

Sincera sa fiu, nu credeam pinakind nu mi s-a intimplat acest lucru, suntem aproape 3 luni si cu incetul ma akomodez, cu greu imi vinea sa cred ca nu ma v-a schimba, dar totul depinde de persoana si mai ales sentimentele fiecarui, asa ca nu credea in toti!

| cristyna_6567 a răspuns:

Da cred, eu cu X. avem 1an si 8 luni, si ne vedem frt rar pentru ca el circula foarte des, lipseste saptamini intregi chiar si luni, insa cu toate aste cind ne vedem se vede pasiunea in ochi care a aparut de multisor timp...si cu timpul creste