| anonim_4396 a întrebat:

Care este cea mai buna țară străină în care romanii se pot stabili? Cetățeni ok și fără discriminare și servicii sanitare de calitate!

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In țările nordice dacă muncești cinstit nu te discriminează nimeni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Hahaha nu pot sa cred ca @relian a scris

"SUA, aici toti is considerati oameni, nu te ia nimeni dupa culoare"

cand SUA are ditamai problema cu rasismul la adresa negrilor. Hahaha.

| relian a răspuns:

SUA, aici toti is considerati oameni, nu te ia nimeni dupa culoare, dupa religie, sau alte rahaturi.Servicii medicale de c ea mai buna caliatate, doar ca trebuie sa platesti laughing
Oamenii is foarte sociabili, prietenosi, nu conteaza ca nu cunosti pe cineva, poti intra in vorba, mi se par de N ori mai buni decat romanii si decat alte neamuri.

Ai spus de tara in care te poti stabili.Pt ca una e sa mergi la munca undeva, alta sa te stabilesti, sa devii cetateanul acelei tari etc.

Asa te poti stabili oriunde, dar o sa fii tot roman.mai ales prin Europa si cetatean sa fii, aia te vad tot roman laughing dar aasta e situatie, se merge pe ideea ca trebuie sa aiba grija prima data de cei nascuti acolo, de oamenii lor.

Pe de o parte au dreptate, pe de alta nu prea, odata ce accepti straini, trebi sai recunosti ca fiind ai tai, deci nu va trebui sa faci diferente.

Dar cand vine vorba de politica, lucrurile se schimba, se face toate cu un scop, nu ca vrea careva sa te ajute pe tine, il doare pe ala undeva de straini.

| carevaescu a răspuns:

Nu există țară fără discriminare față de imigranți.
Așa că criteriile trebuie să fie altele.
Eu spre exemplu dacă m aș muta în altă țară aș pune în balans calitatea vieții versus salariu vizavi costul de trai.
Probabil m aș duce într o țară în care se socializează intens - gen Spania, Grecia, sau Italia nu una austeră precum Germania, Austria sau Elveția, deși acestea au economia mult mai puternică.
Dar na astea sunt preferințe personale.
Te putem ajuta mai bine dacă ne ai povestesti un pic despre tine și despre cum ai vrea să trăiești.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Statele Unite

| 1234568807 a răspuns:

Ungaria

| anonim_4396 explică (pentru 1234568807):

Pe bune? Nu stiu ce sa zic! Tocmai tara care nu prea ne are la inima din toata Europa!

| 1234568807 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cine ne are la inima mai exact?

| Hyperion7 a răspuns (pentru 1234568807):

Nu ne avem noi ca nație și aștepți străinul sa te aibă?rolling on the floor

| 1234568807 a răspuns (pentru Hyperion7):

Strainii au la inima doar averile vandute de la aceasta tara, asta nu mai e tara romaneasca, a avut grija iohannis sa nu ne ramana nimic

| Hyperion7 a răspuns (pentru 1234568807):

Din păcate

| User0987654321 a răspuns:

Coreea de Nord

| anonim_4396 explică (pentru User0987654321):

Eu credeam ca e seriozitate pe site-ul asta

| AlexAlyy a răspuns:

Anglia

| maikelzombis123 a răspuns:

Bucuresti