| anonim_4396 a întrebat:

Care locuri din avion sunt, statistic, cele mai sigure?

9 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Eu zic sa nu iti mai fie asa teama de zbor. Nu e mare lucru, e exact ca metroul, combinat oleaca cu un lift. big grin
Tot statistic, transportul aerian este cel mai sigur.

cami
| cami a răspuns:

Dar de ce, statistic, transportul aerian este cel mai sigur thinking ca mor o data 150 de oameni, si dupa Doamne Fereste, peste 3 luni, alti 150? mda, in total .300, fata de accidentele rutiere, in care mor zilnic 50? daca-am face un calcul matematic, 50*30=150*3=450, comparativ cu 300... aha, gata il declar si eu "cel mai sigur" chatterbox nu stiu cat curaj poti sa ai sa te faci.stewardesa, Feri-m-ar Sfantul!

| hândel a răspuns:

Eu stiam din filme ca locurile din "coada" avionului, din centru latimii sale. Deci nu locurile de la geam. Eu cred ca cel mai sigur loc este acela de pe scaun, cu centura prinsa, corpul aplecat catre genunchi si celelalte masuri explicate de stewardeza inaintea zborului.

| dreamerlainen a răspuns:

Nu exista o statistica a celor mai sigure locuri dintr-un avion, pentru ca nu ai de cum sa preconizezi din ce cauza se va prabusi avionul.
In cazul in care motoarele nu explodeaza sau avionul se va prabusi in apa, cele mai sigure locuri ar trebui sa fie cele din zona aripilor.
In cazul unei prabusiri pe uscat, la care exista sanse mari sa explodeze rezervoarele (aflate in aripi), cele mai sigure locuri ar trebui sa fie cele din fata, imediat dupa carlinga.

| zeDruit a răspuns:

Dupa mine, cele de langa geam in spatele avionului. Poti sa vezi din timp cum se aprinde motorul avionului si o sa mori. Macar o sa fi printre norocosii care o sa vada niste imagini absolut superbe.

Cine scapa dintr-un asemenea dezastru o mancat pupu cand o fost mic si nu are nimica de-a face cu locul unde sta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toate sunt la fel!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In cabina pilotului, fiindca are si dispozitivul de catapultare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai, baiete, fato...nu ai de ce sa iti fie frica...la decolare o sa fie mai urat... dar dupa ce a decolat, zici ca mergi cu tramvaiul...nu iti mai fa griji, ai sa ajungi cu bine la destinatie.
Zbor placut!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna.
Cele din coada avionului.
Pa, pa.