| IsabelaIssa a întrebat:

Ce parere aveti despre greci? Ati fost in Grecia? Daca da, in ce zona?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Locuiesc in Grecia de aproape 20 de ani.
Daca intri in casa unui grec,iti va da ce are el mai bun,cel mai bun fotoliu,cea mai buna dulceata,cea mai buna bucata la masa,cel mai bun vin sau uzo,ca sa nu-l uiti si sa revii la el. Obiceiul asta l-au tranformat intr-o profitabila industrie a turismului,devenind gazde excelente la scara mare.
Conceptia lor despre viata e simpla si practica,traiesc pentru a o duce bine.
Au cultul familiei, isi iubesc copii, dar isi inseala nevestele fara sa aiba sentimentul ca au facut ceva rau.Greu sa se desparta insa,nu-si strica familia,in ciuda greselilor!
Patrioti infocati,nationalisti convinsi,mandri pana la absurd,buni in fond,grecii respecta traditii vechi cu sfintenie.
Lucreaza sau nu, primul drum al grecului, dimineata la 6 este la cafenie,sa-si bea cafeluta si sa afle noutatile.Le plac barfele,se amuza din nimic,glumesc ca niste copii si cauta sa fie veseli cu orice pret.
Muncesc mult si scot profit bun. Daca nu au de castigat sau profitul e mic,prefera sa stea.
Grecul se indragosteste usor, iubeste cu ardoare, e capabil de sacrificii enorme in numele dragostei si sufera o viata daca dragostea lui nu are vreo finalitate.Se desparte cu durere in suflet si isi continua viata,band uzo si ascultand muzica de jale,dansand zebekiko,asteptand urmatoarea mare dragoste sa-i bata la usa.
Oameni simpli,negustori priceputi,indrazneti in afaceri,mecanizati si tehnologizati pana-n unghii,grecii sunt teribil de simpatici,traiesc mereu in echilibru intre doua extreme,aplica vechile concepte arhaice,la lumea moderna de azi!
Se pare insa,ca ceva vor trebui sa schimbe,data fiind situatia in care au ajuns.E frustrant,mai ales ca nu e vina lor,a marii majoritati a populatiei,dar se vor adapta!
Sunt putine locuri in care NU am fost in tara asta, e ca o lume magica plina de alb, soare si albastrul marii.Verile lungi,iernile blande, toate te atrag aici.
E o tara frumoasa, cu oameni minunati.

3 răspunsuri:
| mihaipasager a răspuns:

Grecii de pe continent sunt faini, primitori şi prietenoşi. În schimb am făcut expereinţe neplăcute cu grecii de pe insula Creta. Nu ştiu dacă cuvântul "cretin" nu de-acolo se trage... Dar oricum caracterul insular rămâne o chestiune specifică fiecărei insule. O vacanţă plăcută poţi petrece pe insula Thassos; puţini turişti, plaje excelente, peisaj variat, puţină circulaţie, relaxare totală!
http://www.pasager.eu/index.php/Insula_Thassos

| IsabelaIssa explică (pentru mihaipasager):

Hahaha. intr-adevar oamenii din insula Creta au un caracter asa la comun o zic, ce lasa de dorit. insulele cu putini turisti nu prea ma tenteaza, si asta nu pentru ca ador agitatia prea mare, dar meseria mea tine de turisti. big grin o sa ma reorientez spre corfu, santorini, rodos poate, unde e foarte populat si cine stie, poate sunt altfel de oameni...desi sunt slabe sperante. grecii sunt tot greciwinking

| NuDauFunda a răspuns:

Pe de-o parte sunt primitori si stiu sa profite de asezarea geografica, de istoria bogata si de mitologia lor. Pe de alta...sunt cam lenesi laughing Foarte multi greci sunt asistati social, dar o duc bine si asa. Sau o duceau, pana i-a luat criza pe nepregatite. Daca ai fost cu siguranta ai vazut ca toata ziua stau la tacleala in taverne si restaurante big grin