| madyxo a întrebat:

Cine stie cum ajung cu masina pana la complexul Sportiv Piatra Arsa (1950m)?
Stiu doar cum se ajunge pe jos, dar cu masina nu...

Ceva care m'ar putea indruma?

Funda:8

Răspuns Câştigător
| paul21 a răspuns:

Stiu ca este un drum forestier care incepe din Sinaia si ajunge la complexul sportiv Piatra Arsa.

Ai imagini de pe acest traseu aici: http://picasaweb.google.com/alexandru59/BucegiSpreCabPiatraArsa#

Iarna nu poti ajunge pentru ca este periculos din cauza zapezii, deci doar vara este accesibil.

Cand ajungi in Sinaia, poti intreba locuitorii din zona cum se ajunge la Piatra Arsa. Stiu ca exista un panou langa drum unde te indruma ce traseu sa alegi.

Uite aici cateva sfaturi despre traseu:

De la Cabana Schiori mergem tot inainte pe drumul catre Cota 1400, urmeaza o curba brusca unde parasim soseaua spre dreapta, traversam apa Pelesului, cotim la dreapta si dupa 50 m, pe un copac, o sa observam un indicator catre Pensiunea Stana Regala. Aici facem la stanga si urmarim marcajul banda albastra catra Poiana Stanei. Pana la Poiana Stanei sau Stanca Franz Josef poteca este pavata integral.
In apropiere de Poiana Stanei, poteca pavata se ramifica: inainte - cateva minute pana in Poiana Stanei (trecem pe langa un izvor amenajat); la dreapta - cateva minute pana la Stancile Franz Josef. Daca ratam intrarea catre stanca, urcam treptele amenajate langa cabana din poiana si in cateva minute ajungem la Stancile Franz Josef.
De pe stanca putem admira Valea Prahovei si cu telescopul care functioneaza cu monezi de 50 bani / 30 sec.
Revenim in Poiana Stanei, mergem o portiune pe drumul forestier care duce in Sinaia (drumul este intr-o stare buna), la capatul poienii facem la dreapta si ne continnuam traseul (banda albastra) catre Piatra Arsa.

Imagini si alte sfaturi despre trasee gasesti aici:
http://magiamuntelui.blogspot.com/2010/05/cabana-piatra-arsa.html

2 răspunsuri:
| lauuuuuuuuuuu a răspuns:

E chiar asa de greu sa dai un search pe google?

| carpediem a răspuns:

Daca te duci cu masina te duci degeaba!