| TNC2000 a întrebat:

Cine stie niste trasee faine pentru o excursie de 2 zile cu plecare din zona Ploiesti-Valenii de Munte? Clasa mea doreste sa faca o excursie si cautam trasee si locatii cat mai frumoase. Cel mai apreciat traseu de catre colegii mei primeste funda.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Daca te referi la traseu montan, cel mai bine este sa vizitezi site-ul acesta: http://www.cjph.ro/index.php?_init=institutii.directii_view&inst_key=10 si sa le ceri un ghid care sa mearga cu voi. Sau cel putin sa va ofere indicatii precise. Altfel riscati sa dormiti in padure. :d

Traseul Ploiesti-Valenii de Munte il faci in 45 de minute cu masina(32 de km). Cu ceva efort ii merg pe jos intr-o zi. :p
Mi se pare o distanta prea mica si nu ai ce sa vizitezi in 2 zile. Poate doar sa va abateti pe la Slanic sa vizitati salina, si la cateva locuri la Valenii de Munte; si tot iti mai ramane destul timp in ziua aceea. Trebuie un traseu mai lung pentru doua zile; macar pana la Brasov. Si sa faceti traseul Ploiesti - Valenii de Munte - Brasov, si apoi sa va intoarceti pe parta cealalta: Brasov - Predeal - Azuga - Busteni - Sinaia - Campina - Ploiesti.