| Oana04 a întrebat:

Cum pot sa ii conving pe ai mei sa mergem in concediu?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Poate ca ei vor dar nu depinde de ei.Serviciul,lipsa banilor etc.

| Alissa11 a răspuns:

Poarta-te frumos cu ei, ajuta-i in treburi. Fa o schimbare radicala in comportamentul tau si ei vor vedea asta...

| Alissa11 a răspuns:

Sper ca te-am ajutat kiss*

| manolo a răspuns:

Depinde care este motivul pentru care NU vor sa mearga. Incearca sa faci in asa fel incat sa dispara motivul pentru care NU VOR si atunci se rezolva. Sau, poate chiar nu isi pot permite asta. Serviciu solicitant de unde greu poti lipsi, sau probleme financiare. Incearca sa-i intelegi tu pe ei si atunci vor intelege si ei dorinta ta.

| Oana04 explică (pentru manolo):

Vor sa meargă, numai ca nu avem cu cine si tata nu prea e obișnuit cu schimbările. Trebuie cumva sa vadă ca vreau sa ma duc si sa le dau idei unde sa mergem si cand sau cum.

| manolo a răspuns (pentru Oana04):

Draga tati, tata, (cum ii spui) imi doresc atata de mult sa mergem toti intr-un concediu, sa putem sa fim oriunde o familie, indiferent de imprejurare, sa cunoastem locuri noi, oameni noi. Sti, de multe ori mi-am imaginat asta si era asa frumos. Te rog (sau va rog-daca vorbesti cu ambii) fa (faceti) asta pentru noi, nu pentru mine in mod special. Doar daca iti calci pe teama de a schimba locurile sau de a te adapta in medii noi, vei vedea si vei cunoaste frumusetea lor, pentru ca foamea vine mancand, insa oricare ti-ar fi (v-ar fi) decizia, sa stii (stiti) ca te (va) iubesc!

Poti sa ii spui sau sa le spui ambilor un "discurs" de genul, cand sunt in toane bune, sau daca ti-e mai usor, scrie pe o foaie si las-o undeva unde sa o gaseasca. Bine, nu e standard, poti adauga sau scoate la ceea ce am spus eu. Garantez ca va functiona, ori una, ori alta, doar sa fie momentul potrivit si sa fie bine dispusi. Daca nu, sa-mi spui mie: cuţu'! happy