| Mihaita15 a întrebat:

Cum se numara vagoanele? Prima dupa locomotiva, e vagonul 1? Pe bilet am vagonul 4 dar sunt in vagonul 10

1 răspuns:
andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu exista vreo regula anume. Depinde din ce gara pleaca initial trenul respectiv, daca e format din mai multe segmente care se separa/unesc pe parcurs, etc. Dar in general pentru trenurile care pleaca din Bucuresti Nord vagonul 1 e cel de dupa locomotiva. Vezi in functie de vagoanele vecine in ce directie e vagonul 4, numerotarea azi e absolut haotica la CFR calatori.