| CatalinaMA a întrebat:

Daca am 17 ani, aproape 18 happy biletul de avion merge sa fie pe numele meu? sau trebuie sa fie pe numele persoanei cu care ies din tara?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Biletul de avion se emite pe numele persoanei care va zbura, așadar pe numele TĂU. Și asta, pentru că la check-in, se cere actul de identitate al pasagerului, nu al însoțitorului său. Iar actul de identitate, evident, trebuie să fie pe același nume ca rezervarea. E valabil chiar și pentru bebeluși!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Biletul de avion va fi pe numele tau, persoana cu care iesi din tara este doar insotitorul major si trebuie sa aiba declaratia notariala autentica data de ambii parinti.

| CatalinaMA explică (pentru Ioandelasal):

Cele 2 raspunsuri primite se cam contrazic, pana la urma dupa care dintre ele sa ma ghidez? raspunsul tau e dat din priprie experienta?

| Ioandelasal a răspuns (pentru CatalinaMA):

Nu este din experienta proprie, eu sunt varstnic, dar poti vedea pe site-ul oficial al companiei aeriene cu care vrei sa zbori.

| Șincari_Mihaela_1999 a răspuns:

Dacă încă nu ai împlinit vârsta de 18 ani, da, trebuie să fie numele unei persoane majore.