| anonim_4396 a întrebat:

Dacă ar fi sa facem un top al celor mai scumpe orașe din România, pe ce loc s-ar situa Cluj, Timișoara, Iași București,Oradea, Arad, Sibiu,Brașov, Galați, Brăila, Craiova, Pitești, Constanța, Ploiești, Baia Mare, Drobeta Turnu-Severin, Satu Mare, Bacău, Suceava, Botoșani și Râmnicu Vâlcea? De la cel mai scump la cel mai ieftin ( prețuri la casa, apartament, utilități, chirii, facturi) Care ar fi clasamentul?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bucuresti si Cluj foarte scumpe.
Restul doar scumpe

| Hyperion7 a răspuns:

Toate sunt scumpe big grin

| Standt a răspuns:

Clujul, de departe cel mai scump. Intrece si Bucurestiul. Nu spun din ziare ci din ce vad cand trec prin ele.
Ploiestiul, fiind in apropierea capitalei, e si el scump. Multi stau in Ploiesti si fac naveta la Bucuresti.
Craiova mi se pare cel mai ieftin. Din cele pe care le cunosc.
De restul, nu stiu nimic.

| cruceLaGatDunhillLaBot a răspuns:

București - Este de obicei considerat cel mai scump oraș din România, având în vedere costurile mai mari pentru chirie, prețul locuințelor și nivelul general al costurilor de trai.

Cluj-Napoca - Un alt oraș cu costuri ridicate în special pentru chirii și prețul locuințelor.

Timișoara - Aici costurile pot fi destul de ridicate în comparație cu alte orașe din România, mai ales pentru chirie și prețul locuințelor.

Sibiu - Un oraș care a devenit din ce în ce mai popular, ceea ce a dus la o creștere a costurilor imobiliare și a altor cheltuieli.

Iași - Costurile pot fi mai scăzute decât în celelalte orașe din top, dar încă se situează mai sus în ierarhie în comparație cu multe alte orașe.

Brașov - Este considerat și el un oraș destul de scump, în special din cauza turismului și a cererii ridicate pentru locuințe.

Constanța - Costurile pot varia, dar în general se situează în partea de sus a listei datorită cererii ridicate pentru locuințe în zonele de litoral.

Ploiești - Este în general mai accesibil decât orașele mari, dar costurile totuși pot fi semnificative în comparație cu alte orașe mai mici.

Craiova - Se află într-o categorie de costuri mai scăzute comparativ cu primele orașe menționate.

Bacău, Galați, Arad, Brăila, Botoșani, Suceava, Râmnicu Vâlcea, Drobeta Turnu-Severin, Satu Mare, Pitești, Baia Mare - Aceste orașe sunt adesea considerate a fi mai accesibile în ceea ce privește costurile de trai comparativ cu cele enumerate anterior.

| KingOoO a răspuns:

Oradea este cel mai scump, din toate punctele de vedere. Avem parcari de 10 lei pe ora.

Am fost in mai multe orase.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru KingOoO):

La ce oras misto aveti, sa ziceti mersi ca e doar 10 pe ora. Si e foarte bine asa, ca nu te inneci in masini la fiecare pas. E mult 10 lei pe ora parcarea? Atunci NU ITI PERMITI MASINA, FOLOSESTE TRANSPORTUL IN COMUN, PEJOSUL, BICLA!
Ca sa raspund la subiect, Clujul e de departe cel mai scump, nu stiu de ce tot sare lumea in sus cu Bucurestiul. Si la Iashington e cam jale...