| oprescudorin11 a întrebat:

Daca ati primi cadou o excursie (in care trebuie sa alegeti), ce ati alege? Paris sau Londra?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Paris.
Turnul Eiffel, Champs Elysées, muzeul Louvre, Montmartre, ...sa stau eu la o masuta in place Pigalle si sa beau o cafeluta ascultand cantonete vechi,sa vad palatul Versailles,catedrala Notre-Dame,Bastilia,despre toate am citit romane intregi,carti,recenzii si impresii de calatorie,am vazut fotografii,dar sa fiu eu acolo...ce vis frumos!
Din care m-as trezi apoi,la Disneyland!laughing
Londra,ar fi a doua optiune, infumurarea si smogul nu sunt tocmai pe gustul meu, iar lipsa de firesc ca si culoarea cenusie nu mi se potrivesc.
E si toamna acum, mai bine o ploaie in cartierul Latin, decat un ceai scortos in ceata de sub Big Ben!

34 răspunsuri:
| lumy4u a răspuns:

Paris,pentru ca poti vizita disney land big grin

| oprescudorin11 explică (pentru lumy4u):

Eu am ales Londra ca nu sunt copil si -mi plac stapanii lumii, tacuti, nu vorbareti fara noima ca francezii, modesti. Eficienti.

| Bruno1987 a răspuns:

Paris.
Am fost in franta si e o tara frumoasa.

| darrio2007 a răspuns:

Paris.Dar nu ne-ai spus si parerea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paris ai foarte multe de vizitat, in Londra vremea e mereu mohorata.

| Greti_Serban_1969 a răspuns:

Cu siguranta as alege Paris.

| zdrangoi a răspuns (pentru greece12):

Merveilleux!

greece12
| greece12 a răspuns (pentru zdrangoi):

N'est-ce pas?happy

| suMRed34 a răspuns:

Parisul pentru ca englezii sunt foarte ursuzi si morocanosi.Se spune despre Paris ca este orasul luminilor si in plus ai atatea de vizitat, in special Disneyland-ul care este pentru toata lumea, nu doar pentru copii.

| oprescudorin11 explică (pentru Bruno1987):

Stiu ce frumoasa, din lecturi, caci nu am vazut-o! Dar oamenii?

| oprescudorin11 explică (pentru darrio2007):

Ba am spus-o :Anglia stapaneste cel putin 2/3 din lume! Ma intereseaza cum au reusit ei, fara nimica, fara resurse sa o faca.Ma intereseaza ce fel de oameni au, cum se comporta, ce religie au. Cum au modificat Crestinismul si la ei functioneaza.Asta e motivatia si interesul meu...asta a fost.
Sa vad castelul de la Chambord sau alea de pe Valea Loirei....nu sunt fata!
Am vazut la englezi palate mult mai somptuase, chiar daca mai rigide decat presupun ca sunt in Franta.
Pe scurt asta a fost si e parerea mea. Sigur ca as vizita si Franta, daca viata imi va ingadui.

| oprescudorin11 explică (pentru anonim_4396):

Asa este! Vremea e teribila pentru plamanii mei de paralela de 45.Si clima lor oceanica. Nu am putut sta sanatos, fara 43 de grade temperatura cate 2 saptamani in 2 randiri, vara, iule si iarna de Craciun, cand la ei erau 15 grade si ploua cald. Vreme mohorata, desigur.

| oprescudorin11 explică (pentru greece12):

Atunci, lamureste-ma de ce ei sunt stapanii lumii, momentan, de ce limba cea mai circulata este engleza, de ce Shakespearwe este cel mai apreciat scriitor, de ce au o regina rezonabila, de ce au cel mai perfectionat serviciu secret, de ce Palatul Buckingam este mai urat decat Touillerii, de langa Paris. Parca asa se scrie ...am mai uitat din franceza desi pe Nietzsche, in franceza l-am citit. amurgul zeilor.

| oprescudorin11 explică (pentru suMRed34):

Ar fi o idee, dar nu este sufcienta.Pentru mine.

| oprescudorin11 explică (pentru Greti_Serban_1969):

Vorbeam nu de locuit, doar ca vizita.Ltd.

| zdrangoi a răspuns (pentru greece12):

Moulin Rouge, Basilica Sacre Coeur, e-he...

| oprescudorin11 explică (pentru greece12):

Dar afara de 'ceaiul scortos ' ar putea fi un Whisky adevarat. E adevarat ca mancarea englezilor e superderizorie. La francezi e cea mai buna din lume. Fetele englzilor sunt urate ca noaptea, la francezi... cele mai frumoase, fara romance. Alea nu concureaza cu nimenea pe mapamond. Vremea e super urata la Londra, cine nu e invatat moare curand.Dar desi am suferit, Mi-a placurt sobrietatea, seriozitate, Saint Martin in The Filds.Hide Park.Etc. Even si cimitirul lor cel mai mare.Si castelele si libertatea, respectul indiferent de starea in care esti. M-a fermecat London, dar nu as putea sta mai mult de 2 saptamani la un loc.

| Dariusuu a răspuns:

Paris.

Sunt prea multe de vizitat dar nici Londra n-aş refuza-o prea uşor.

greece12
| greece12 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Palatul Tuileries...happy
Iti inteleg curiozitatea si motivul pentru care ai alege o excursie la Londra, am inteles-o din primul moment, ti-am scris doar motivele pentru care eu as alege Parisul.happy
Trecand peste asta, eu cred in democratie, imperialismul si tendintele expansioniste nu mi-au fost pe plac niciodata.
Timpuri apuse sau in amurg care au adus multa suferinta omenirii...

| darrio2007 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Bine mai baiatule.Ce ai luat foc asa? Mi-ai cerut o parere si ti-am dat-o.Ai vrut sa auzi altceva cauta pe altul care are aceleasi idei ca ale tale.Hai,pa!

| oprescudorin11 explică (pentru darrio2007):

Tare suparat esti!

| darrio2007 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Doar obosit.Muncesc.

| Immjustalittlecupcake a răspuns:

Nu ştiu, de ceva timp am o pasiune pentru Londra. Îmi place, dar nu ştiu ce mă atrage.

| SalvatoreLeon a răspuns:

Mai degraba as alege Noua Zeelanda am auzit ca au niste tsunamiuri de mare frumusete :X

| CorneliaC a răspuns (pentru oprescudorin11):

Pai atunci la ce ai mai postat intrebarea, daca esti asa inversunat?

| oprescudorin11 explică (pentru CorneliaC):

De ce crezi ca sunt inversunat? Am pus intrebarea sa ma autocenzurez! Sa vad daca am gresit sau nu.

| oprescudorin11 explică:

Si mie mi-ar placea Alaska.Acum.Poate am sansa asta. Piramidele le-am vazut in poze, imi ajunge.

| Henrietta01 a răspuns:

Paris, acolo-s multe

| oprescudorin11 explică (pentru Henrietta01):

Peste tot sunt 'multe', depinde doar ce cautam. Putere, sex, distractii simple, raspunsuri la intrebarile noastre .Etc.Si in Brazilia sau Argentina sau Madagascar gasim multe. Poate ca mai multe decat in Paris si altele.

| serios34 a răspuns:

Londra e big bang
si vezi tu esti pe locul 2 in clasament pentru tricou
daca imi raspunzi si mie tu esti pe locul 1 :-)