| baterfy a întrebat:

Daca ma casatoresc cu un cetatean american pot sa iau viza mai usor sau sunt mai multe conditii pentru ca sa fii sigur ca o sa ti-o dea!?
Multumesc pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| cmm a răspuns:

Depinde... daca te casatoresti in Romania, si asa inteleg ca vrei sa faci, o sa depui impreuna cu sotul acte la ambasada SUA din Romania, va dura cateva luni, in functie de ce face sotul in SUA, lucreaza, are casa, are probleme de cazier, diferenta de varsta, sunt mai multe criterii, dar viza obtii in maxim 6 luni. Cetatenia o iei insa cam in trei-patru ani. Daca tot vrei sa faci din asta o treaba serioasa, sotul ar trebui sa consulte un avocat american, NU roman, ai nostri iau bani multi si nu sunt chiar eficienti, iar avocatul va va indica exact ce trebuie facut pentru a urgenta demersurile de viza, apoi in SUA ti se va spune de la biroul de,, imigrari,, ce sa faci pentru greencard provizoriu, apoi definitiv, apoi cetatenie. ia si in SUA un avocat american pentru consiliere. iar casatoria nu inseamna mereu si obtinere de cetatenie, ia asta in calcul. succes

| georgesur a răspuns:

Prin casatorie obtii viza repede, dar cetatenia dupa un timp de urmarire de cei de la imigrare pentru a se convinge ca aceasta casatorie nu este doar formala.

| Lucyus_8602 a răspuns:

Daca te casatoresti cu un american obtii automat si cetatenie americana si deci nu ai avea ce face cu viza.