| Bubu1203 a întrebat:

Vreau sa ma casatoresc cu un cetatean American, ar trebui sa consult un avocat pentru a ma ajuta cu legalizarea actelor? Daca da ce fel de avocat?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu trebuie sa te consulti cu nimeni, stie americanu ce trebuie sa faca.
Ori daca nu stie atunci puteti avea probleme, ma refer sa nu poti ajunge in america, asa ca ai grija ce faci.

Ca idee cel mai usor este sa nu te casatoresti in RO.Este mai usor si pentru tine si pentru el.
El iti trimite o invitatie de logodna, tu mergi la ambsada americana din RO, aia iti pune o viza in acest sens, apoi tu ajungi in America, unde te intilnesti cu respectivu, iar in maxim 3 luni,sau asa era,ceva de genul asta trebuie sa va casatoriti. Daca in termenul ala nu va casatoriti,atunci tu trebuie sa parasesti tara,ori daca ramai ilegal e problema ta.

In cazul in care el vrea sa va casatoriti in RO,vine va casatoriti, apoi cu actele mergeti la ambsada, ala iti da viza si aia e.

Acum de unde face rost de invitatie? Americanu care e cetatean, poate consukta un avocat, aici daca te duci la un avocat prima consultatie este free, ori daca ii si face o invitatie poate sa pleasca acolo cateva sute stiu si eu 2-3 sute.Nu trebuie sa vorbesti cu avocatii din ro.Sau cu notari din America care stiu sa faca o invitatie,ori cetateanu amemrican poate intra pe websitele guvernului American si acolo gaseste invitatia, sigur este, o completeaza si tio trimite tie.

Deci are de ales, daca se pricepe sa butoneze si sa caute si sa stie si sa caute, atunci face totul singur, daca nu da 2-3 sute la un avocat si ii face ala.

ATENTIE in orice situatie ai fi tu,sau ati vrea sa faceti chestia asta trebuie sa stii un lucru.
Cetateanu american nu vine pentru prima oara in RO te ia de nevasta sau barbat si gata pleci in Ammerica laughing aici e problema de care vorbeam la inceput.

In ambele situatii ca te casatoresti in RO ori ca prmesti o invitatie de logodna, va trebuie sa ajungi la ambsada, iar aia nu-s idioti laughing adica or sa te intrebe de unde il stii pe american, de cat timp, daca v-ati mai vazut si asa mai departe.

In cazul in care tu spui acum l-ai vazut pentru prima data si doara ati comunicat pe internet primesti viza din parti laughing cum am spus cei de la ambsada nu-s idioti.

Ca urmare ce trev sa faceti sa nu aveti nici o problema? Cetateanul amemrican trebuie sa vina in RO indiferent ca o sa te cheme in America sa va casatoriti ori va casatoriti in RO, el trebuie sa faca 2-3 vizite in RO sa se intalneasca cu tine, faceti poze impreuna si asta e tot.
La ambsada cateva poze face totul.Degeaba arati tu uite am vorbit cu americanu pe Facebook, sau arati ca ati vorbit la telefon, daca nu aveti poze impreuna, iar el nu a fost prin RO slabe sanse sa primesti viza ceara daca te casatoresti in RO.

Daca sa zic asa te casatoresti in RO iar cei de la ambasada nu iti da vi9za,va trebuie sa o lalai asa ceva vreme el sa vina si tot asa pana cand o sa iti dea aia viza, desi cam greu, ala o sa fie urmarit, sau pus sub observatie chestii de genul asta.
De ce? Pt ca dupa cum am spus aia de la ambsada nu-s idoti, stiu f bine ca se fac aranjamente de genul asta ca cineva sa ajunga in America.
De aia este bine ca cetateanul respectiv sa faca 2-3 vizite in RO faceti cum am zis poze,apoi el iti trimite invitatie de logodna,asta sa mai evitati cheltuieli in plus,adica sa vina el sa mai bata un drum, iti trimite invitatia, tu la amabsada arati aia, plus poze cu voi impreuna, spui ca v-ati cunoscut pe net sau nu mai conteaza, el a venit la 2-3 ori sa va cunoasteti mai bine si ati hotarat sa va casatoriti
In felul asta vei trece ca vantul prin ambsada laughing fara probleme.

Tu sa consulti avocoat in RO nu are rost, sa consulte el, ori sa intre cum am zis le websitele guvernului sa caut acolo.

Deci tu vrei sa ajungi in America si ai gasit pe cineva sa te ajute in felul asta banui.
Ai mai putea sa participi la loteria vizelor, dar aia tine de noroc, asta cu casatoria este mai sigur si mai rapid sa zic asa, plus ca tu vei deveni cetatean american in doara 3 ani fata de loteria aia unde trebuie sa astepti 5 ani.

Cam asa stau lucrurile in mare. Daca esti curios/a de mai multe informatii intreaba si daca stiu iti spun.

Sa raspund la intrebare,cetateanul american trebuie sa consulte,daca dupa cum am spus nu-s e pricepe sa faca el singur,un avocat de imigrari,gaseste la orice colt de strada.

Nu stiu ce situatie ai tu, dar eu in locul tau asa as face, as opta pentru solutia cu invitatia, vei avea timp cateva luni sa vezi cum e aici, ori s tiu si eu dupa caz cum e americanu, cum sta ce face etc.

Ce am spus mai sus nu e din auzite.Deci daca ai nelamuriri ma gasesti pe aici.Bafta

| Bubu1203 explică (pentru relian):

Nu laughing))) scuze, m-am exprimat gresit. Nu vreau sa ma casatoresc pentru a ajunge in America, prefer Romania din toate punctele de vedere. Ne-am cunoscut acum aproximativ 1 an intr-una din vacantele sale si de atunci a mai venit in Ro. de cateva ori iar in final ma cerut. Inca nu ne am hotarat ce si cum, as prefera sa ramanem aici si nunta sa fie aici? de aceea am vrut sa stiu daca este necesar un avocat, multumesc frumos pentru raspuns?

| relian a răspuns (pentru Bubu1203):

Preferi RO din oate pctele de vedere zici tu?laughing o sa iti schimbi tu ideile astea mai tarziu.
Pe de alta parte nu stiu daca americanu tau o sa poata sa locuiasca in RO.
Din ce spui e simplu,va casatoriti in RO,dupa mergeti la ambsada,el intreaba ce trebuie facut,vi se dau informatii si eventual formulare,le completati si cam aia e tot.
Nu o sa aveti nici o problema.
In America cand ajungi nu o sati convina nimic laughing asa se intampla cand esti invatata undeva,apoi schimbi totul.Dar dupa o vreme,stiu si eu cativa ani,nu o sa mai vrei sa auzi de RO laughing.
Spun asta din experienta si am vazut f multe cazuri.Tu ai o alta gandire,ai trait intr-un sistem acolo,cand vei ajunge aici o sa fie alta lume,alt sistem total diferit de tot ce ai vazut tu vreodata,Ti se va parea aiurea,ceara daca ti se arata uite asa este logic,tu sau creierul tau nu va accepta imediat situatia,trebuie ceva timp sa te resetezi laughing

Sa faceti poze impreuna,cum am spus,poze in care sa se vada ca sunteti impreuna,intelegi ce zic,nu poze d e grup ori mai stiu eu ce.
Am cunoscut o femeie din Bucuresti a venit aici cu loteria aia ce ziceam,era f nemultumita,nu stiu daca mai rau ca mine laughing la mine era jale,nimic nu imi convenea aici la inceput laughing asa si ea
Ma intilnii cu ea la un mall si zice,gata am vandut tot in RO am luat aic casa etc,m-a lasat cu gura cascatalaughing zic pai erai disperata sa pleci inapoi. Zice sa nu mai aud de RO laughing

Sa spui preferi RO din toate pctele de vedere,nu stiu mi se pare total ceva din alta lume laughing pai RO este ultima tara din lumea asta, e mai rau can Africa laughing cum sa poti spune ca preferi rau.Dar na fiecare cu cel doare laughing unia prefera ce li s-a bagat in cap de copii.
Bafta oricum, da ai grija americanu o sa isi lase tara pentru RO indiferent ca esti tu ori altcineva.
Zic asta in cazul in care o sa te gandesti sa va mutati in RO. Poate intial o sa zica ca da, dar cand o sa vada cei in RO, ma refer sa raiasca acolo, nu asa in vacante.in vacante oriunde ti se pare frumos laughing dar cand traiesti, muncesti si ce mai faci atunci sa te tii laughing

5 răspunsuri:
| Edw08 a răspuns:

Poți vorbi la ambasadă. Fără sa plătești avocatul...

| relian a răspuns:

Daca totul este ok intre voi,dupa cum am aratat in mesajul anterior,hotarati sa va casatoriti in RO, ori acum, ori dupa casatorie, merge el, sau impreuna cu tine la ambsada si intreaba ce trebuie sa faca, nu ai nevoie de nici un avocat.

| Bubu1203 explică (pentru relian):

Multumesc frumoa pentru raspuns?