| LaviniuA a întrebat:

Daca o persoana doreste sa locuiasca pe un alt continent, o perioada lunga de timp, am vazut ca e nevoie de viza de munca. Oare ar fi posibil ca persoana sa locuiasca mult timp si fara viza munca, cu un alt fel de viza (presupunem ca are bani)?
Sa luam de exemplu America de Sud.

Dar daca o persoana este batrana, pensionar, poate locui pe un alt continent restul vietii sa zicem?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vorbeste de o anumita tara, nu de continente. Fiecare are legile ei. Ai lipsit la orele de geografie?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare tara are propriile reguli referitoare la imigranti. In general viza de sedere se da pe perioade mai lungi daca poti oferi garantii ca te poti intretine in tara respectiva fara sa muncesti acolo

| LaviniuA explică (pentru suntserios):

Mersi. asta suna destul de logic

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În America de Sud sunt nenumărate țări, fiecare cu regimul ei de viză. Ca să ajungi acolo ai nevoie de cel puțin o viză de turist. Dacă rămâi peste perioada de expirare a vizei, riști expulzarea de oriunde.
Sunt țări care te acceptă ca pensionar. Pentru asta trebuie să transferi în acea țară un cont bancar în care ai o sumă stabilită de acea țară, care să îți permită un trai decent acolo.

| LaviniuA explică:

Speram sa primesc mai multe info despre diverse tari de acolo… de asta nu am zis tara.

Ma gândeam la Brazilia.