| cssandreea a întrebat:

Daca sunt minora ce trebuie sa fac sa plec in alta tara (Strasbourg- Franta) cu toate actele in regula! P. S: AM 12 ANI! mersi! happy

9 răspunsuri:
| sill1 a răspuns:

Procura de la parintihappy

| εїз a răspuns:

Ce sa faci tu in Franta. adica, de ce vrei sa pleci in Franta.
In primul rand iti trebuie procura de la parinti tai.

In al 2-lea rand. nu poti sa pleci asa de capul tau, esti prea mica, si nu prea gandesti bine, incearca sa gandesti pozitiv. chiar daca ai 12 ani. te inteleg. ai vazut foarte mult telenovele, si acum vrei si tu in Franta. termina-ti scoala, fa ceva in viata, realizeaza-te si dupa aia gandeste-te sa pleci in alta tara. esti foarte mica deocamdata. daca vrei sa pleci in alta tara cu parinti doar in vizita, iti poate face pasaport. si aia e. sau in cazul in care te duci la cineva. la o ruda. etc, iti trebuie procura.

Bafta. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La notar parintii iti fac o hartie in care te autorizeaza sa mergi singura si gata doar in UE e valabila

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiam ca ai nevoie sa un act semnat de ambii parinti ca sa poti parasi tara si sa fii insotita de un adult.

| AnonimaNo.1 a răspuns:

Singura nu poti sa te duci daca esti minora.
..ca sa te duci cu parintii tai iti trebuie pasaport
. daca vrei sa pleci cu altcineva iti trebuie procura de la ambii parinti
happy

| Andra_3307 a răspuns:

Sa ai pasaport si sa pleci cu mama sau tatal tauraised eyebrows si poti pleca fie cu avionul fie cu autocarul... succes:*

| SnicK a răspuns:

Imputernicire pe sofer/pilot, pasaport, bilet.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parintii tai drebuie sa de o declaratie notariala autentica, in care sunt de acord cu plecarea ta in tara respectiva, in ce perioada si ca vei fi insotita de un major. Notarii publici stiu ce trebuie sa scrie in asemenea declaratii. De asemenea trebuie sa ai un act de identitate - pasaport, ori, daca mergi cu un parinte, sa fii trecuta in pasaportul acestuia. Succes!

| 1235678907452352 a răspuns:

1 pasaport individual
2 procura de la ambii parinti ca sunt de acord cu deplasarea tahappy