| 3243F6 a întrebat:

Daca vreau sa ma duc intr-un oras sau intr-un parc national anume, dar nu stiu nimic despre el, nu stiu strazile, nu stiu obiectivele turistice sau cum sa ajung la ele, nu stiu povestea/istoria locului, dar vreau sa aflu, vreau sa ma indrume cineva... cum fac? Se gasesc astfel de persoane, gen ghiduri turistice care sa ne indrume si povesteasca despre zona respectiva pe o perioada mai mare de o zi?
Sau singura optiune este sa ne documentam pe net si mergem cu google maps-ul?

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

Https://www.getyourguide.com/

Alegi orasul unde mergi si vezi ce optiuni de tururi ghidate/activitati ai. Daca locatia pe care vrei s-o vizitezi nu e in oras, alegi un oras mare, relativ din apropiere si vezi daca exista tururi care includ (si) locatia ta.
Din pacate, in Romania oferta este extrem de scazuta.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cauta pe internet. Acei ghizi nu iti dau prea multe informatii pe gratis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Normal ca exista si ghizi, in orice oras sau obiectiv turistic mai mare exista.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sa ma duc intr-un oras. În care oraș? În Timișoara am văzut pe You Tube că există ghizi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anul trecut am vizitat 6 sectoare în București, plus Bragadiru, clinceni, Buftea, Chitila, Mogoșoaia, Voluntari îndrumat doar de google maps. Asta pe jos și cu STB. Pe lângă asta mai adaug alte 6 județe pe care le-am vizitat cu bicicleta. Când am fost la București am mai întrebat prin grupuri locale ce pot vizita (ma interesau mai mult parcurile, unde pot găsi multă vegetație). La sfârșit m-am ales cu peste 30 parcuri aria București - Ilfov. In rest partea cu mersul pe bicicleta doar ma uitam pe google maps și mergem doar din curiozitate. Am vizitat ceva și pedalând însă m-am plictisit și acum merg mai mult prin locuri prin care am fost și înainte. Am câteva locuri noi bifate, dar îmi lipsește motivația.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde de tine. Eu sunt genul care am spiritul aventurii în sânge și îmi place sa ma aventurez în necunoscut de unul singur. Un ghid organizat te va plimba prin locuri planificate de el, când tu singur mergi pe unde dorești tu. Adevărat ca trebuie sa te interesezi dinainte care locuri sunt safe și care nu. Am vizitat 6 sectoare în București, fără ferentari. Însă mai sunt și ghizi care bagă prin locuri rau famate. A fost caz când erau niște drumeți prin jungla undeva și tot ghidul i-a băgat într-o zona populata de canibali. Au ajuns sa fie mâncati de canibali. Tot din cauza unui ghid alți turiști au ajuns sa fie mâncați de lei. Sau la noi în România când un așa-zis ghid montan a organizat excursie pe munte, apoi când turistul nu mai putea merge fiind epuizat fizic, a fost abandonat pe munte. Trebuie sa te interesezi bine pe mana cui te lași.