| geronimo12 a întrebat:

De ce intr-un iglu temperatura este mai ridicata decat cea de afara?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Peretele de zapada a iglului fereste de vantul din exterior si izoleaza temperatura interioara.
In interiorul iglului se face foc, peretele interior se topeste, iar la scaderea temperaturii suprafata ingheata, producand izolare termica si mai mare.
Mai apare si fenomenul de inversare a temperaturii, cand vantul foarte rece de afara freaca peretele exterior a iglului, ceea ce duce de asemenea la incalzirea interiorului (langa focul pus).

| mihai69 a răspuns:

Pentru că zăpada este un foarte bun izolant termic.
Pentru că fiecare om aflat înăuntru emană căldură cam cât un element de calorifer.
Pentru că se poate chiar face un foc din ulei de focă.

| Plato a răspuns:

Nu bate vantul.

| QuelQui a răspuns:

Iglu.
Igluuri, igluului, etc http://www.dex.ro/iglu
Daca exista dex-ul, de ce nu il folositi, fratilor?