| anonim_4396 a întrebat:

Eu si familia mea ne gandim de ceva timp sa ne mutăm in Anglia, mai exact in Londra. Eu acum sunt clasa a 8 a, ma voi putea muta din clasa a 9 a la liceu acolo? Cum e școala acolo? Cum e Anglia ca si țară si cum se comportă englezii cu străinii? Eu stiu ceva engleză dar sunt de parere ca o sa o învăț.
Ceva sfaturi? A mai trecut cineva prin asta? Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| Dezsi_Pavel_2003 a răspuns:

Este mai frumos ca in Romania si da oamenii se comporta mai frumos acolo avand legi diferite. Daca vei merge in Anglia atunci o sa intri in clasa a 8 pentru a invata limba.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dezsi_Pavel_2003):

Si dacă voi stii limba ma voi duce in clasa a 9 a?

| Dezsi_Pavel_2003 a răspuns (pentru anonim_4396):

O sa fi verificata, daca vei sti destul de bine limba o sa fi in clasa 9.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Dezsi_Pavel_2003):

Multumesc mult, mi-ai fost de mare ajutor!

| Dezsi_Pavel_2003 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere, ma bucur ca te-am ajutat. Poti sa ma ajuti si tu cu o fundita, mult succeswinking

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Dezsi_Pavel_2003):

Oamenii se comporta mai frumos pentru ca au legi diferite? Poate se comporta mai civilizat ca sunt mai educati

| elcosmin a răspuns:

Am un prieten in Londra care a facut liceul acolo, mi-a zis ca face mai putine ore, in general orarul este alcatuit din materiile informatica si engleza. Spunea ca are o pauza mare de vreo 2 ore daca nu ma insel, in fine mi-a spus numai chestii de bine. Dar in schimb are examene periodice. Nu sunt foarte grele, dar totusi, sunt examene, si daca le pici trebuie sa repeti clasa. Partea rea este ca cei din Anglia (cel putin asa mi-a spus colegul asta) este ca ei nu ies ca noi in oras. Nu ai voir in club pana la varsta de 21 de ani, nu ai voie cu bauturi alcoolice

| MIIXBA a răspuns:

Pai, nu vreau sa spun prea multe dar iti spun sigur ca in Anglia cinci-ul pe care il iei la mate acolo este un 8+ big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MIIXBA):

Adică vrei sa spui ca sunt in urmă cu materia?laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru elcosmin):

Si eu am auzit chestii bune despre Anglia si sistemul de învățământ de acolo. Multumesc oricum de sfat^^ App stii cumva la cat timp se dau examenele acolo si la ce materii sunt?