| o0AnnaOo a întrebat:

am o intrebare
Când călătorești, cu avionul, la imbarcare care este procedura de percheziție?
Si in legătură cu bagajele avem voie cu obiectele din metal cum ar fi inele, lănțișoare si diferite chestii de genul?
Mulțumesc anticipat ❤

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Procedura e destul de simpla.
Nu ai voie cu lichide, obiecte ascutite, brichete, chibrit.
Singurele lichide pe care le poti avea, doar in recipiente de maxim 100 ml si nu mai mult de 10 astfel de recipiente.

Ai voie cu bijuterii.

Cand treci prin detectorul de metale trebuie sa iti scoti tot ce ai metal pe tine, bratari, curea, inele etc.

De asemenea trebuie sa scoti toata aparatura electronica din rucsac si sa o pui separat la scanat

| Petripetri a răspuns:

La perchezitie scoti toate metalele de pe. tine
Daca ai gageturi tablete telefoane etc le pui in tava ca ti le prajeste altfel la raze
Nu ai voie la cotrol cu lichide gen sampon apa geluri de dus. Apa ai voie doar in Sticlute de 100 mililitri
Ai voie cu bijuterii