| marioCor a întrebat:

O alta persoana poate folosi tichetele de reducere ale unui pensionar pentru a calatori cu trenul? Adica de exemplu un barbat de 20-30 de ani poate calatori cu tichete de reducere ale pensionarilor?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poate calatori legal.

| epurasu a răspuns:

Cu trenul NU! - cu microbusul....cam da.

| PookieBear a răspuns:

Din pacate nu, sunt destinate doar pensionarilor.Acele tichete trebuie prezentate impreuna cu buletinul si de acolo o sa se vada clar ca nu esti pensionar si in plus si dupa aspectul fizic.Acum e la decizia soferului daca le accepta sau nu dar majoritatea nu le vor accepta.Crede-ma am incercat si nu mi-a iesit laughing

| marioCor explică (pentru PookieBear):

Dar eu mai auzisem pe la tv de persoane care cumpara astfel de cupoane...intrebarea e cu ce scop le cumpara? nu ca sa le foloseasca?

| PookieBear a răspuns (pentru marioCor):

Pai nu stiu cu ce scop le cumpara...probabil le folosesc dar ilegal, au "pile" si prieteni printre soferi si ei mai inchid ochii sau sunt persoane care arata mai in varsta si nu le cere nimeni buletinul(poate in unele orase asa o fi). Insa legal sa le folosesti nu ti le accepta. Poti sa incerci daca ai dubiiwinking..eu am incercat dar in orasul meu(Deva) nu ti le accepta nimeni fiind tanar.