| tonyc7 a întrebat:

Pentru a te duce in Turcia (sau in alte state care nu fac parte din UE) iti trebuie obligatoriu pasaport sau te poti duce si fara pasaport? Daca iti trebuie pasaport, in cat timp iti este eliberat?
Dau funda, multumesc!

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In Turcia ai nevoie de pasaport.
Poti merge doar in unele tari din afara UE, dar care sunt in Europa, cu cartea de identitate, dar Turcia nu e una din ele.

Pasaportul se face in 10-15 zile maxim, problema e ca dureaza cam 1 luna sa te programezi

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, pașaport. Este eliberat în câteva zile. Dar acum e vară, lumea vrea să călătorească, e aglomerație și la pașapoarte, s-ar putea să dureze ceva mai mult, depinde și de localitate.

| gabicoo a răspuns:

În Turcia poți merge doar cu pașaport! Fără pașaport poți merge doar cu TIR-ul în container!winking

| Brizbriz a răspuns:

Turcia e in NATO, NU in UE, deci trebuie pasaport
pasaportul se elibereaza in cam 2 saptamani
sau in 2-3 zile, in regim de urgenta, dar costa mai mult si e valabil mult mai putin

| Anonimul151 a răspuns:

Pentru Turcia, ai nevoie personale pașaport. La fel și pentru celelalte state care nu sunt în UE.

Pașaportul se eliberează de obicei în câteva zile. Maxim o săptămână. Dar timpul poate varianta în funcție de perioada în care mergi să îl faci. Poate să fie o perioadă aglomerată sau nu, și atunci poate dura chiar și 2 săptămâni. Dar de obicei nu durează atât nici când e aglomerat.

Pentru statele care sunt în UE, exemplu : Bulgaria. Poți călători doar cu Buletinul.

Sper că te am ajutat!

| suntserios a răspuns (pentru Anonimul151):

"La fel și pentru celelalte state care nu sunt în UE."

Zici? Oare pentru Serbia, Norvegia, Moldova, Albania, Muntenegru, Bosnia ai nevoie de pasaport chiar daca nu sunt in UE?

| RaduRobertRO a răspuns:

In Turcia este cu pasaport, in majritatea tarilor este la fel, doar in RM e cu buletin. Pentru termen pasaport vezi la tine in zona cat este timpul de asteptare, depinde mult de cereri.