| ResidentEvil a întrebat:

Pretul unei nopti la hotel este afisat pentru o persoana sau pentru inchirierea camerei?
Ex: Hotel "x" 130 lei/zi (eu presupun ca se inchiriaza camera dar unii zic ca e 130 de lei de persoana)

Răspuns Câştigător
| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
De obicei este pentru toata camera.
Peace!

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Prețurile sunt afișate fie pe persoană / noapte, fie pe cameră / noapte.
Nu e niciun fel de regulă aici. Sau aiurea. La noi, majoritatea agențiilor vând LOCURI (adică au prețurile per pax, nu per unitate de cazare (cameră, apartament etc.). La fel și unele hoteluri. Deși, pe unde am umblat în ultimul timp pe la noi, prețul la recepție este pe cameră. La fel pe majoritatea saitu'rilor de booking online.
Pe de altă parte, de exemplu cazarea în Austria se vinde tot pe locuri (persoane), nu pe camere. Și așa mai departe.
Oricum ar fi ănsă, legislația OBLIGĂ vânzătorul să precizeze CLAR la ce se referă prețul.
În caz contrar, OPCul va fi bucuros să afle.

| pietrean a răspuns:

Preturile sunt afisate pentru o persoana/zi sau noapte!
In cazul in care sunt doua paturi in camera,se specifica eventual ca este camera dubla si se palteste pentru fiecare pat.
Daca ar fi doar pentru o camera, ar fi specificat.
Sunt si camere "single", cu un singur pat.
Ca sa te orietezi, cauta diverse site-uri cu hoteluri si vezi ce oferte sunt, cum scrie.

| jamal000 a răspuns:

Preturile la unitatile de cazare sunt afisate pe camera, fie ea in regim single, dubla, tripla sau cvadrupla!

| almirock a răspuns:

În general, prețul unei camere de hotel este afișat pe cameră, nu pe persoană, dar mai apar excepții în genere la hotelurile mici, pensiuni, cabane, etc.